Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
wfes2012-Pan ki-mun
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun na svetovom kongrese World Future Energy Summit 2012. Foto: SITA/AP Photo//Crown Prince Court Abu Dhabi
17. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Generálny tajomník OSN vyzýva k podpore OZE

Jeho výzva podčiarkuje význam energie pre trvalo udržateľný rozvoj aj preto, lebo rok 2012 vyhlásilo OSN za Medzinárodný rok trvalo udržateľnej energie pre všetkých (The International Year of Sustainable Energy for All).

„Mali by sme konečne prijať konkrétne opatrenia, ktoré znížia energetickú chudobu, stimulujú udržateľný hospodársky rast a znížia riziká zmeny klímy. Je nevyhnutné. aby sme dosiahli udržateľnú energiu pre všetkých, zlepšili trvalý prístup k energii, energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje energií na lokálnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni.,“ povedal generálny tajomník. Zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja predstavuje pre neho najvyššiu prioritu.

Celosvetovo totiž jedna z piatich osôb nemá prístup k modernej energii a tri miliardy ľudí sa pri varení a kúrení spoliehajú na drevo, uhlie alebo živočíšny odpad. Vo vyspelých krajinách je zas problémom značné plytvanie energiou.

Foto: (zľava) Sultan Ahmed Al Jaber, generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, čínsky minister zahraničia Wen Jaibao, korunný princ Abu Dhabi Mohammed bin Zayed a juhokórejský premiér Kim Hwang-sik (Zdroj: SITA/AP Photo/Crown Prince Court Abu Dhabi, Mohamed Al Hammadi)

Nová iniciatíva, Trvalo udržateľná energia pre všetkých, stanovila do roku 2030 tri hlavné ciele:

  • zabezpečenie univerzálneho prístupu k moderným energetickým službám,
  • zdvojnásobiť energetickú účinnosť,
  • zdvojnásobiť podiel obnoviteľných zdrojov energie v celosvetovom energetickom mixe.

WFES 2012 sa v tomto roku zameriava na úlohu inovácií v ére technologického pokroku s cieľom ich využívania pri obnoviteľných zdrojoch energie. Aj tento summit by tak mal prispieť k naplneniu iniciatívy, nakoľko témy o obnoviteľných zdrojoch energie a udržateľnosti, sa budú odvíjať od momentálnej svetovej situácie.

V Abu Dhabi plánujú najvyšší predstavitelia vytvoriť rámec pre akčný program, v ktorom budú zahrnuté aktivity na rozšírenie prístupu energie, podpora účinnosti noriem a politík EÚ a posilnenie investícií do obnoviteľných zdrojov.

The World Future Energy Summit 2012 prebieha 16. – 19. januára 2012 v Národnom výstavisku v Abu Dhabi (ADNEC).

Mediálnym partnerom svetového kongresu World Future Energy Summit 2012 je i slovenský portál energia.sk.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.