Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sef gdf suez - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Gerard Mestrallet
11. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

GDF Suez rokuje s China Investment Corp

Francúzskej energetickej spoločnosti GDF Suez stúpol v prvom polroku zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) o 8,2 percenta a dosiahol tak 8,9 mld. eur. K rastu prispela najmä  minuloročná akvizícia britskej spoločnosti International Power. Firma, ktorá je najväčšou energetickou firmou na svete, tiež potvrdila rokovania o aliancii s čínskou firmou China Investment Corp (CIC), ktorá jej má pomôcť k expanzii v Ázii.

Tržby GDF Suez stúpli o 7,9 percenta as dosiahli 45,7 mld. eur, hoci čistý zisk sa znížil z vlaňajších 3,6 mld. eur na 2,7 mld. eur. Minuloročný čistý zisk podporil predaj majetku.

Výsledky hospodárenie francúzskeho koncernu v prvom polroku 2011 prekonali odhady analytikov, ktorí očakávali hrubý prevádzkový zisk 8,8 mld. eur a čistý zisk 2,41 mld. eur. Úroveň tržieb odhadovali na 45,1 mld. eur.

GDF Suez tiež oznámila, že rokuje s čínskym investičným fondom China Investment Corp o vytvorení aliancie. Tá by mala pomôcť financovať expanziu francúzskej firmy v Ázii a ponúkne Pekingu napojenie na nové energetické zdroje. Podľa dohody by mal fond zaplatiť 2,3 mld. eur za 30%-ný podiel v prieskume a ťažbe GDF Suez. Ďalších 600 mil. eur by mal investovať do podniku na skvapalnený zemný plyn francúzskej skupiny v Trinidadu a Tobago. CIC má tiež spolufinancovať projekty GDF Suez v Ázii a Tichomorí, čo by malo pomôcť k uzatvoreniu ďalších dohôd v regióne. Firmy však v spoločnom vyhlásení neuviedli, kedy by bude dohoda o aliancii dokončená. Podľa zdrojov by však mohla byť podpísaná v najbližších dňoch.

Spoločnosť GDF Suez je aktívna i na slovenskom trhu. Je akcionárom spoločnosti Slovak Gas Holding, ktorá je vlastníkom 51 percent akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP). SPP pôsobí na trhu ako dominantný a najväčší predajca zemného plynu pre domácnosti a firemných zákazníkov, do skupiny SPP tiež patria spoločnosti zaoberajúce sa prepravou (eustream), distribúciou (SPP Distribúcia) a skladovaním a ťažbou uhľovodíkov (Nafta, Pozagas). Do skupiny GDF Suez tiež patrí spoločnosť Cofely, ktorá na slovenskom trhu podniká v teplárenskom odvetví.

Text: ČTK, energia

Foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.