Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

GDF Suez chce kúpiť zásobníky plynu v Nemecku

GDF Suez je medzi záujemcami o kúpu plynových zásobníkov v severnom Nemecku. Exxon Mobil a Shell ponúkli akcie na predaj koncom júla. Ako uvádza Wall Street Journal, cenové ponuky sa momentálne pohybujú v rozmedzí od  300 do 700 mil. eur. Dôvodom je najmä neistota na trhu so zemným plynom.

Nemecko predstavuje pre GDF Suez tretí najväčší trh pre dodávku zemného plynu a druhý najväčší pre skladovanie komodity. Aktuálna úložná kapacita francúzskeho koncernu v Nemecku je viac než 600 mil. m3 zemného plynu, uvádza Reuters. V prípade, že získa aj akcie v zásobníkoch Exxon Mobil a Shell, zvýši svoju celkovú skladovaciu kapacitu na 1,5 mld. m3.

Medzi konkurentov GDF Suez o kúpu zásobníkov patrí Deutsche Bank, AXA a spoločnosť Prudential, informuje Businessweek.

Shell a Exxon spoločne vlastnia plynové zásobníky v mestách Uelsen, Harsefeld a Doettingen, uvádza Reuters. Nachádzajú sa na severe Nemecka. Lokalita poskytuje ideálne podmienky na skladovanie plynu vďaka vhodnému usporiadaniu skalným formácií. Obidve spoločnosti nasledujú trend ropných firiem, ktoré sa zbavujú plynovodov, rafinérií, či zásobníkov plynu. Svoje aktivity presúvajú do lukratívnejšieho biznisu produkcie ropy a zemného plynu.

Začiatkom augusta sa hovorilo o GDF Suez v súvislosti s kúpou britskej spoločnosti International Power. Fúziou s britským koncernom má vzniknúť jedna z najsilnejších energetických skupín na svete.

Francúzsky gigant chce tiež dlhodobo vstúpiť na poľský energetický trh. Po neúspechu vo verejnej súťaži o kúpu akcií poľského prevádzkovateľa Energasa aktuálne zaujíma o aktíva tretieho najväčšieho dodávateľa elektriny v krajine – spoločnosti Enea, uzatvára Reuters.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.