Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

GAZPROM:Turecký prúd bude mať len dve vetvy, ročná kapacita dosiahne 32 mld. m3

„Rusko neplánuje viac ako dve vetvy,“ povedal Miller na fóre o plyne, ktoré sa koná v Petrohrade. Ročná kapacita Tureckého prúdu by podľa neho mala dosiahnuť maximálne 32 miliárd kubických metrov (m3). Pôvodne Gazprom plánoval v prípade Tureckého prúdu, ktorý by mal prepravovať plyn z Ruska cez Turecko do juhovýchodnej Európy, výstavbu štyroch vetiev s ročnou kapacitou 63 miliárd m3.

Znížený objem bude teraz základom ďalších rokovaní Ruska a Turecka. Zredukovanie plánovaného objemu je podľa Millera dôsledkom dohody medzi Gazpromom a európskymi spoločnosťami z minulého mesiaca. Začiatkom septembra Rusi a európske firmy podpísali predbežnú dohodu o rozšírení plynovodu Severný prúd. Ten vedie ruský plyn do Európy po dne Baltského mora.

Projekt plynovodu Turecký prúd oznámilo Rusko začiatkom decembra minulého roka, keď rozhodlo o ukončení pôvodne plánovaného projektu s názvom Južný prúd. Ten mal prepravovať ruský plyn cez Čierne more do Bulharska a ďalej do južnej a strednej Európy. Ruský prezident Vladimir Putin však vtedy uviedol, že Európska únia nemá o projekt Južný prúd záujem, a Rusko preto od neho ustupuje.

Cieľ obidvoch projektov, Južného aj Tureckého prúdu, je však rovnaký – obísť Ukrajinu, ktorá je momentálne kľúčovou tranzitnou krajinou pre ruský plyn smerujúci do Európy. Rusko je však v posledných rokoch s Ukrajinou v permanentnom spore a po minuloročnej anexii polostrova Krym a vypuknutí bojov na východe Ukrajiny sa vzťahy obidvoch krajín dramaticky zhoršili. Gazprom následne niekoľkokrát zopakoval, že po roku 2019, keď sa skončí platnosť súčasnej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou, už plyn cez Ukrajinu transportovať nebude.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.