Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazpromnefť chce kúpiť benzínové čerpadlá

Ktoré stanice by mohol Gazprom kúpiť, to nie je zatiaľ jasné. Napríklad štátna spoločnosť Čepro posudzuje predaj vyše 190 benzínových čerpadiel spoločnosti EuroOil. Otázkou je, či by štát predal stanice ruskej štátnej firme. Na predaj staníc EuroOilu by sa však musel vyhlásiť verejný tender. Priamo o predaji ruskému záujemcovi sa už predtým hovorilo v prípade siete PapOil. Tá má v súčasnosti takmer 130 benzínových staníc.

Ak by Gazpromnefť, ktorú fakticky ovláda ruský štát, vstúpil do Česka, stal by sa po LUKOILe druhou ruskou firmou na trhu s distribúciou pohonných látok konečnému spotrebiteľovi. LUKOIL ich má v Česku vyše 40.

Ruské energetické firmy sa už dlho usilujú o expanziu na trhoch strednej Európy. Jej už roky dodávajú ropu a plyn, čo vyvoláva obavu zo zvyšovania energetickej závislosti regiónu na Rusku.

Posilňovanie ruských firiem na trhu čerpacích staníc by však českú energetickú bezpečnosť nemalo ohroziť. „Nemyslím si,“ povedal predseda Spoločenstva čerpacích staníc Ivan Indráček, „že by to bolo akékoľvek nebezpečenstvo“. Upozorňuje, že zo strategického hľadiska môže prítomnosť ruských spoločností dokonca priniesť vyššiu bezpečnosť, pretože tieto firmy si dodávky ropy dokážu zabezpečiť.

Informoval o tom český denník E15.cz.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.