Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom zvyšuje export plynu do Európy

„Gazprom podľa predbežných odhadov dodal za obdobie 1. január až 15. marec 2016 36,5 miliárd metrov kubických zemného plynu vzdialeným krajinám,“ uviedol dnes šéf ruskej spoločnosti Alexej Miller.  

Pod pojmom „vzdialené krajiny“ sa myslia štáty EÚ (mínus Pobaltské krajiny) a Turecko.

„Predstavuje to nárast o 9,155 miliárd metrov kubických alebo o 33,5% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V zásade sa náš vývoz do Nemecka zvýšil o 37% a  narástol na 9,9 miliárd metrov kubických zemného plynu,“ dodal Miller.

Už minulý rok došlo k navýšeniu exportu ruského plynu do západoeurópskych štátov. Objem dodávok do Nemecka vlani stúpol o 17,1 % oproti roku 2014, do Francúzska dokonca o 36,8 %.  

Pre tento rok Gazprom očakáva, že do Európy vyvezie asi 160 miliárd m3 plynu.

Snahou EÚ je pritom znížiť závislosť Európy na jednom externom dodávateľovi a diverzifikovať zdroje a trasy pre dodávky fosílnych palív.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.