Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom zvýšil vývoz plynu do EÚ a Turecka doteraz o 17 %

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyviezla do krajín Európskej únie a Turecka za jedenásť mesiacov tohto roka zemný plyn v objeme 144,9 mld. kubických metrov, čo znamená medziročný nárast o 17 %. V novembri to bolo 13,9 mld. kubíkov pri raste o 32 %.

Podľa spoločnosti Gazprom Export ide o veľmi dobré výsledky a dá sa konštatovať, že pokračuje tohtoročný pozitívny trend. „Medzi hlavné faktory tohto navýšenia sa vzťahuje studený začiatok roka a dlhšia sezóna, ako aj fakt, že zásoby sa dopĺňali pomalšie ako inokedy. Na základe dobrých doterajších výsledkov vieme predpokladať, že objemy plynu za rok 2013 dosiahnu 160 mld. metrov kubických,“ informovala spoločnosť.

Spoločnosť Gazprom je jediným producentom a exportérom prírodného plynu v Rusku, pričom disponuje jeho najväčšími zásobami na svete. Podľa zverejnených informácií jej podiel na svetových zásobách plynu dosahuje 18 % a na ruských zásobách 72 %. Podiel Gazpromu na ťažbe plynu vo svete je 14 % a v Rusku 74 %. Spoločnosť vlastní najväčšiu plynovodnú sieť na prepravu plynu v dĺžke okolo 168 tis. kilometrov. Viac ako polovicu plynu predáva spoločnosť na domácom trhu a zvyšok vyváža do viac ako tridsiatich krajín. Gazprom patrí aj do pätice najväčších producentov nafty v Rusku.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.