Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom zvýšil dodávky plynu do Talianska

Ruský vývozca zemného plynu, spoločnosť Gapzrom, zvýšil dodávky do Talianska. V porovnaní s bežným objemom teraz do Talianska prúdi až dva a pol násobok plynu. Firma tak chce Talianom kompenzovať výpadok zásobovania Líbye. Africká krajina v súčasnosti prakticky nevyváža ani žiadnu ropu.

„Gazprom zvýšil objem dodávok plynu do Talianska na dva a pol násobok normálnej úrovne,“ uviedol zdroj blízky Reuters. Rusi podľa neho objem dodávok zvýšili už minulý týždeň kedy prestal prúdiť plyn cez plynovod Greenstream. Plyn sa týmto potrubím dostáva z Líbyjského pobrežia na Sicíliu.

Dovoz plynu potrubím Greenstream do Talianska zaisťuje energetická spoločnosť Eni. Tá minulý týždeň plynovod odstavila a v nasledujúcich dňoch sa rozhodla zvýšiť dovoz plynu zo severu.

Líbya sa už niekoľko týždňov zmieta v chaose, ktorý je výsledkom protivládnych nepokojov a demonštrácií za odstúpenie vodca Muammara Kaddáfího. Jeho stúpenci sa snažia revoltu potlačiť, Kaddáfí už ale stráca kontrolu nad veľkou časťou líbyjského územia, predovšetkým na východe, kde sa nachádzajú ropné terminály.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.