Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom znížil niektorým európskym odberateľom cenu za dodávky plynu

Ruský štátny monopol dnes oznámil, že „upravil“ kontrakty s francúzskou spoločnosťou GDF Suez, nemeckou firmou Wingas, Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), talianskou Sinergie Italiane a rakúskou spoločnosťou EconGas.

Hovorca Gazpromu odmietol prezradiť, do akej miery koncern zredukoval cenu plynu spomínaným odberateľom, ale zdroj z talianskej Sinergie agentúre Reuters povedal, že išlo o „výrazné zníženie“, pričom objem dodávok zostal nezmenený.

Gazprom a jeho exportná divízia Gazpromexport už dlho rokovali s európskymi odberateľmi o úprave cien plynu. Ruský monopol dodáva Európskej únii (EÚ) približne štvrtinu z jej celkovej spotreby plynu.

Zmeny v kontraktoch môžu mať vplyv na zisk firiem v EÚ. Niektoré z nich sa totiž sťažovali, že sú pre dlhodobé kontrakty s Gazpromom v nevýhode oproti iným dodávateľom. V rámci týchto kontraktov sa totiž cena, ktorú im Gazprom účtuje za plyn, odvíja od vývoja cien ropy. Ale regulačné úrady v štátoch EÚ nútia tieto firmy predávať komoditu koncovým odberateľom za ceny, ktoré sa určujú na základe vývoja cien plynu na spotových trhoch a tie sú spravidla nižšie.

Zdroj blízky Gazpromu minulý týždeň povedal, že ruský koncern vlani účtoval odberateľom za dodávky v priemere 390 USD (304,93 eura) za 1000 kubických metrov (m3) plynu. Na porovnanie, v roku 2010 to bolo 308 USD za 1000 m3. Gazprom vlani dodal EÚ 150 miliárd m3 plynu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,2790 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.