Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
A view of the Inсukalns underground gas storage of JSC the „Conexus Baltic Grid", the independent company in Ragana village, Latvia, Wednesday, July 14, 2021. Russia's state-owned natural gas corporation says it has halted shipments to Latvia because of contract violations. In a brief statement, gas giant Gazprom said the shipments were stopped because Latvia broke "terms for extraction of gas
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Kaspars Krafts/F64 Photo agency via AP
27. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom znížil dodávky zemného plynu cez Nord Stream 1 na 20 % kapacity

Zdôvodňuje to technickými problémami. Nemecko to však označuje za politický krok s cieľom vyvolať ďalšiu neistotu a zvýšiť ceny energií v čase vojny na Ukrajine.

Gazprom tento krok avizoval už v pondelok, pričom sa odvolal na opravy zariadenia. Opäť tak zvýšil obavy, že by Rusko mohlo úplne zastaviť dodávky plynu do Európy.

Redukciu potvrdili aj dáta zo siete Nord Streamu a šéf nemeckého sieťového regulačného úradu Klaus Müller. „Plyn je teraz súčasťou ruskej zahraničnej politiky a pravdepodobne ruskej vojnovej stratégie,“ skonštatoval pre rádio Deutschlandfunk.

Vyššie ceny

Ceny zemného plynu na trhu TTF dosiahli úrovne zo začiatku marca a sú takmer šesťkrát vyššie ako pred rokom.

Rusko, ktoré už od začiatku vojny zredukovalo alebo zastavilo dodávky plynu do 12 krajín EÚ, stále tvrdí, že dôvodom zníženia dodávok cez Nord Stream 1 je turbína, ktorú poslali na generálku do Kanady a tiež ďalšia, ktorá tiež potrebuje údržbu.

Európski lídri i analytici zníženie dodávok pripisujú snahám Ruska o rozdelenie EÚ a zvýšenie cien.

Technické príčiny nie sú

Tak, ako predtým, nevidíme žiadnu technickú príčinu“ obmedzení, konštatovala hovorkyňa nemeckej vlády Christiane Hoffmann v Berlíne a dodala, že z ich pohľadu „transportu turbíny do Ruska nestojí nič v ceste“.

To, čo tu v skutočnosti vidíme, je mocenská hra a tým sa nenecháme ohromiť,“ dodala.

Najnovší krok Gazpromu „zjavne podporuje náš pohľad, že nedávne obmedzenia dodávok zo strany Ruska sú zámerným zhoršovaním obchodu s plynom v dôsledku geopolitickej eskalácie“, vyjadril sa analytik James Huckstepp zo spoločnosti S&P Global Commodity Insights. Dodal pritom, že preto rastú aj ich pochybnosti, čo sa týka ruského importu v nasledujúcich mesiacoch.

Znížené prúdenie

Gazprom už v polovici júna znížil prepravu cez plynovod Nord Stream 1 o 60 percent, odvolávajúc sa na technické problémy po tom, ako jeho partnerská firma Siemens Energy poslala do Kanady na generálku turbínu a pre sankcie ju nedokázala vrátiť naspäť.

Kanada a Nemecko sa však dohodli na jej návrate. Po desaťdňovej plánovanej odstávke plynovodu určenej na jeho údržbu Gazprom minulý týždeň obnovil dodávky cez Nord Stream 1, ale naďalej využíval len 40 percent jeho kapacity.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.