Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Mitya Aleshkovsky (licencia Creative Commons)
17. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom znížil ceny plynu aj pre SPP o desatinu

Ruský plynárenský gigant Gazprom znížil ceny plynu v dlhodobých kontraktoch s európskymi odberateľmi, vrátane slovenského SPP, o 10 %. Uvádza to The Financial Times s odvolaním na vyjadrenia námestníka generálneho riaditeľa Gazpromu Alexandra Medvedeva. Dôvodom má byť aj silnejúci tlak klientov Gazpromu, aby sa oddelilo oceňovanie plynu od vývoja cien ropy. Medvedev ale povedal, že skupina síce súhlasila so znížením ceny, ale ubránila sa volaniu zákazníkov po zvýšení váhy komponentu spotovej ceny v kontraktoch.

„Naši partneri nás požiadali o revíziu cien a čo sme urobili, je korekcia parametrov našich formúl, čo viedlo k relatívnemu zníženiu cien v priemere o 10 %,“ citovali Medvedeva The Financial Times. Nová cena podľa neho zabezpečí, že ruský plyn zostane konkurencieschopný. Ústupky pritom prišli v rokovaniach s niektorými z najväčších zákazníkov Gazpromu, vrátane francúzskeho GDF Suez, nemeckého Wingasu, slovenského SPP a tureckého štátneho dodávateľa plynu Botas, tvrdí Medvedev.

Ešte v januári sa pritom v ruských médiách objavili správy, že niektorí európski odberatelia, vrátane SPP, dostali od Gazpromu na nákup plynu zľavu dokonca až 20 %. Ruskí analytici vtedy zníženie nákupnej ceny plynu pre európske plynárenské firmy zo strany ruského energetického gigantu zdôvodnili pre Hlas Ruska poklesom ceny plynu na svetových trhoch. Podľa posledných údajov v poslednom polroku cena plynu poklesla o 19 %.

SPP sa však vtedy k úpravám cien konkrétnejšie vyjadriť nechcel. Podľa hovorcu plynárov Petra Bednára totiž nová úprava zmluvného vzťahu revidovala nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu. K jednotlivým zmluvným bodom sa SPP na základe dohody zmluvných partnerov vyjadrovať nechcel. Už vtedy sa však spoločnosť vyjadrila, že napriek zníženiu nákupnej ceny neuvažuje o znížení cien plynu pre domácnosti. Zľava totiž podľa plynárov iba znižuje stratu, ktorú v tomto segmente generuje.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.