Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom v tomto roku vyvezie do Európy rekordných 165 mld. kubíkov plynu

Gazprom sa vlani na európskej spotrebe zemného plynu podieľal takmer tretinou a Európa sa na jeho príjmoch podieľa viac než polovicou. Podnik v poslednej dobe upravil svoje dlhodobé zmluvy s európskymi klientmi, ktorí sú vzhľadom ku zvýšenej ponuke skvapalneného zemného plynu (LNG) náročnejší. Niektoré krajiny z východnej časti Európy sa zároveň snažia zmierniť svoju závislosť na ruskom plyne.

Priemerná cena plynu od Gazpromu v Európe by sa v tomto roku mala pohybovať medzi 167 až 171 dolárov za 1000 kubíkov, povedal Medvedev. To podľa agentúry Reuters zhruba zodpovedá cenám dosahovaným na trhoch voľne predávaného plynu v Británii a Holandsku a ukazuje to, že Gazprom si chce udržať klientov cenovou ústretovosťou. Obvykle sa cena plynu od Gazpromu pohybovala nad priemerom cien na voľnom trhu.

Dominanciu Gazpromu v Európe začali podkopávať dodávky LNG zo Stredného východu a v poslednej dobe predovšetkým z nových terminálov  USA. Doma monopol Gazpromu na dodávky plynu potrubím ohrozujú konkurenti Rosněfť a Novatek, ktorí presvedčujú vládu, aby mohli vyvážať rovnakým spôsobom aj oni.

Gazprom minulý týždeň informoval, že v tomto roku chce zvýšiť ťažbu plynu zhruba o 8 % na 452 miliárd kubických metrov. V tohtoročnom prvom štvrťroku Gazprom zvýšil dodávky zemného plynu do Európy a Turecka o 29 % na 44,4 miliárd kubických metrov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.