Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Mitya Aleshkovsky (licencia Creative Commons)
29. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom v prvom kvartáli zvýšil predaj plynu do Európy o 12 %

Tržby Gazpromu na európskom trhu zaznamenali počas prvých štyroch mesiacov tohto roka medziročný nárast p 12 %. „Objem dodávok plynu na európsky trh sa v 1. kvartáli tohto roka oproti rovnakému obdobiu 2010 zvýšil o 12 %,“ informoval o tom včera finančný riaditeľ spoločnosti Andrej Kruglov.  

Situácia na energetických trhoch je pre Gazprom priaznivá

Podľa ďalšieho zástupcu Gazpromu spoločnosť očakáva, že jej export do Európy sa tento rok oproti minulému podstatne zvýši. Dôvodmi sú najmä jadrová kríza v Japonsku, ktorá zvýšila obavy z jadra aj v mnohých krajinách Európy, a násilie v Líbyi, ktorá je kľúčovým dodávateľom plynu pre juhoeurópske štáty, najmä Taliansko.

Výkonný riaditeľ Gazpromu Alexej Miller ešte v pondelok (25. 4.) informoval, že export plynu od Gazpromu do Európy prudko rastie a napríklad len objem dodávok Gazpromu na mesiac apríl prekoná dodávky bežné v niektorých zimných mesiacoch. Zároveň očakáva zvýšenie priemernej ceny plynu pre európsky kontinent. Podľa Millera by do decembra mala dosiahnuť asi 500 amerických dolárov (337,97 eura) za 1000 kubických metrov.

Spoločnosť vo februári plánovala zvýšiť priemerné ceny plynu pre Európu na tento rok približne o 15 % na 352 dolárov/1000 m3. Podľa analytikov je to však veľmi konzervatívna hodnota, keďže priemerná exportná cena plynu pre Európu už za 1. kvartál dosiahla 346 dolárov1000 m3.

Zisk Gazpromu vlani vzrástol takmer o štvrtinu

Čistý zisk Gazpromu v roku 2010 vzrástol o 24 %, oznámila včera spoločnosť. Dôvodom je najmä zvýšenie tržieb na domácom trhu. Za minulý rok dosiahla spoločnosť čistý zisk patriaci akcionárom vo výške 968,6 mld. rubľov (RUB). Celkové tržby spoločnosti sa v roku 2010 zvýšili na 3,6 bil. RUB. V predchádzajúcom roku evidovala spoločnosť tržby 2,99 bil. RUB. Motorom rastu tržieb bol domáci trh, kde vzrástli o 27 %.

TASR, SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.