Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom úplne obnovil dodávky plynu do Európy

Ruská energetická spoločnosť Gazprom úplne obnovila dodávky zemného plynu, aby pokryla dopyt európskych zákazníkov, ktorý sa vo februári mimoriadne zvýšil v dôsledku extrémne chladného počasia. Uviedol to šéf spoločnosti Gazprom Export Alexander Medvedev vo vyhlásení, ktoré zverejnil v pondelok. Pokles dodávok ruského plynu evidovalo začiatkom februára viacero európskych krajín, vrátane Slovenska. Taliansko, ktoré až 90 % svojej spotreby plynu uspokojuje dovozom, pričom zhruba 30 % jeho importu pochádza z Ruska, začiatkom tohto mesiaca označovalo svoju situáciu za kritickú.

Šéf spoločnosti Gazprom Export v pondelkovom vyhlásení zároveň uviedol, že uplynulé dni a týždne poukázali na mnoho problémov terajšieho stavu trhu s plynom v Európe. Tieto problémy podľa neho vyplývajú predovšetkým z politicky motivovaných rozhodnutí Európskej únie v oblasti energetiky v uplynulých rokoch. „Spotové trhy a obnoviteľné zdroje energie nedokázali vykompenzovať zvýšený dopyt. Neexistuje dôvod domnievať sa, že na spotových trhoch bude dostatok plynu na pokrytie dopytu,“ uviedol Medvedev. „Politicky motivované rozhodnutia narúšajú mechanizmus vzájomných záväzkov a dlhodobej stability,“ vyhlásil šéf spoločnosti Gazprom Export.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.