Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom: Ukrajina nám dlží za plyn 2,55 miliardy dolárov

Plyn opäť zapaľuje nezhody medzi Ukrajinou a Ruskom. Ukrajinský Naftogaz sa chce s Gazpromom rozprávať o novom tarifnom systéme pre prepravu plynu cez svoje územie a zavedení princípu ship-or-pay (preprav alebo zaplať), hoci v súčasnej zmluve platnej do roku 2019 uzavretými medzi oboma partnermi sa nenachádza.

Ruská spoločnosť Gazprom zase dnes oznámila, že ukrajinský Naftogaz jej za 3. kvartál 2015 dlží sumu 2,549 miliardy dolárov za plyn, ktorý neodobrala, aj keď sa k tomu zmluvne zaviazala. Minimálny objednaný objem v Q3 2015 mal byť na úrovni 10,485 miliárd m3. Pravidlo take-or-pay (odober alebo zaplať) podľa šéfa Gazpromu neplatilo v prvom, druhom a štvrtom štvrťroku 2015.

Rusko na konci novembra prerušilo na Ukrajinu dodávky plynu, kým za ďalšie dodávky suroviny nezaplatí vopred. Gazprom potom požiadal Ukrajinu, aby mu poskytla záruku na množstvo plynu, ktorý mieni kúpiť do konca marca 2016.

Naftogaz tvrdí, že v 3. štvrťroku plyn od Gazpromu nekupoval. Ten zase argumentuje, že pokračovali dodávky na východné územia, ktoré kontrolujú proruskí povstalci.

Podľa dočasne platného memoranda podpísaného na základe trilaterálnych rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ sa mali dodávky plynu na Ukrajinu uskutočňovať na základe platieb vopred a bez spomínaného pravidla.

Samotná klauzula take-or-pay, tak ako je nastavená v súčasnom kontrakte,je predmetom sporu medzi firmami, ktorý rieši arbitrážny súd v Štokholme. V ňom Gazprom požaduje 26,7 mld. dolárov za obdobie rokov 2012 – 2014. 

Naftogaz ju považuje za netrhovú, neplatnú a neaplikovateľnú, zopakovala spoločnosť v dnešnom prehlásení.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.