Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom údajne zvažuje odchod z Turecka

Gazprom by si tak uvoľnil ruky v tvrdých rokovaniach o cenách plynu s Tureckom, pretože už by nemusel brať ohľad na ziskovosť svojich aktivít na tureckom trhu.

Ako nedávno vyhlásil zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev, turecký trh stráca atraktivitu jednak kvôli oslabeniu tureckej líry a regulačným opatreniam, tak kvôli nepredvídateľným faktorom. Podľa zdrojov denníka ale významným faktorom bola aj minuloročná strata firmy Bosphorus gas vo výške približne 100 miliónov eur.

Gazprom je v súčasnosti v arbitráži so všetkými tureckými zákazníkmi vrátane štátnej spoločnosti Botas. Denník ale poznamenáva, že definitívne rozhodnutie o odchodu z Turecka doteraz nepadlo a navyše vo februári bola založená firma Gazprom Turkey Enerji A.S., ktorej zakladateľom je Gazprom Schweiz. Spoločnosť požiadala o licenciu na dovoz a vývoz zemného plynu. Podľa niektorých zdrojov ale jeho činnosť na tureckom trhu nie je pravdepodobná, pretože Turecko sotva povolí existenciu spoločnosti, ktorá je úplne vo vlastníctve Gazpromu.

Problém je v tom, že turecký trh bol ešte pred tromi rokmi natoľko sľubný, aby sa pre Gazprom stal, po Nemecku, z hľadiska objemu predajov druhým najväčším odbytiskom. V skutočnosti ale došlo ku stagnácii. Pozícia ruského plynu utrpela, pretože Turecko aktívne pracuje na diverzifikácii svojich zdrojov tejto suroviny, zvyšuje počet terminálov pre skvapalnený zemný plyn a taktiež sa stretáva so silnou konkurenciou uhlia. Podľa oxfordského analytického inštitútu pre energetiku spotreba plynu v Turecku porastie len mierne, z tohtoročných 48 miliárd metrov kubických len na 50 miliárd v roku 2020, uzatvára denník Kommersant.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.