Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Putin a Miller
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ruský premiér Vladimir Putin so šéfom ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexejom Millerom. Foto: SITA/RIA Novosti/Alexei Druzhinin
3. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom spustí Nord Stream v novembri, South Stream v roku 2015

Technologické prevádzkové testy sa začali na plynovode Nord Stream (Severný tok) začiatkom septembra. Jeho výstavba stála 7,4 mld. dolárov. Odberatelia v Európe si od jeho vybudovania sľubujú nižšiu cenu plynu, ktorá nebude zaťažená poplatkami za tranzit cez východoeurópske štáty. Plynovod dlhý 1.124 kilometrov začína v ruskom Vyborgu a končí v Greifswalde na severovýchode Nemecka.

Už koncom augusta tohto roku bol napojený na nemecký plynovod Opal, ktorý končí na západnej českej hranici. Opal nadviaže na budovaný plynovod Gazela, ktorá pretína západné Čechy. Tento plynovod by mal v budúcnosti zásobovať aj Česko.

Kapacita prvej línie plynovodu, ktorá má od novembra dodávať plyn je 27,5 mld. m3 ročne. Po dokončení druhej línie na jeseň budúceho roka sa má kapacita zvýšiť na dvojnásobok.

Šéf Gazpromu na stretnutí s Putinom nevylúčil, že Rusko v závislosti od dopytu prikročí následne k budovaniu ďalších plynovodných trás, ktoré privedú surovinu do Európy cez Baltické more. Gazprom už podľa ruských médií uzavrel kontrakty na dodávky plynu cez Nord Stream s odberateľmi v Nemecku, Dánsku, Holandsku, Belgicku, Francúzsku a Británii.

Budúcnosť South Streamu

Pokiaľ ide o plynovod South Stream (Južný tok), ktorý má privádzať plyn do Európy južnej cestou cez dno Čierneho mora do Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakúska a Talianska, Rusko je podľa Millera presvedčené o jeho ekonomickej efektivite a technickej uskutočniteľnosti. „V decembri 2015 bude projekt dokončený a spustíme dodávky plynu k zákazníkom,“ povedal Miller.

Putin vyzýva Gazprom na spoluprácu pri vyšetrovaní EK

Putin sa na schôdzke s Millerom zmienil aj o nedávnych prehliadkach, ktoré nechala Európska komisia vykonať u odberateľov a dcérskych firiem Gazpromu. Ruský premiér povedal, že Moskva bude ďalší vývoj pozorne sledovať a požiadal Millera o maximálnu otvorenosť pri vyšetrovaní. „Ruská vláda bude čo najpozornejšie sledovať situáciu okolo Gazpromu.“ povedal Millerovi. Zároveň ho požiadal o spoluprácu pri vyšetrovaní a poznamenal, že Gazprom by mal byť vo svojom podnikaní maximálne otvorený.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/ AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.