Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE - A view of the business tower Lakhta Centre, the headquarters of Russian gas monopoly Gazprom in St. Petersburg, Russia, on April 27, 2022. People across the world are confronted with higher fuel prices as the war in Ukraine and lagging output from producing nations drive prices higher. Drivers are looking at the numbers on the gas pump and rethinking their habits and finances, pushing some to walk, bike or use public transport. ()
Foto: AP Photo/Dmitri Lovetsky, File
28. apríla 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom si vymyslel fintu so žalobami, stráca európskych zákazníkov

Ruský plynárenský koncern Gazprom podal žalobu na súd vo svojom sídle v Petrohrade na ďalších troch svojich odberateľov plynu. Ako informovala ruská štátna agentúra TASS, je medzi nimi aj slovenská spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE).

Ruský Gazprom taktiež žaluje rakúsky OMV a českú energetickú skupinu ČEZ. Podľa analytika a bývalého slovenského ministra hospodárstva Karla Hirmana, Gazprom si vymyslel fintu, ktorou chce obísť platné kontrakty s európskymi odberateľmi.

Reagovanie na zákazníkov

Gazprom takéto žaloby v poslednej dobe účelovo podáva pred domácim ruským súdom ako „na bežiacom páse“. Reaguje tak na každého európskeho zákazníka, ktorý „si dovolil“, v súlade s platnými kontraktami, ho zažalovať na určenom medzinárodnom arbitrážnom súde za porušenie zmluvne dohodnutých podmienok dodávok plynu,“ uviedol na sociálnej sieti Hirman.

Keďže v medzinárodných arbitrážach Gazprom, z objektívnych a preukázaných dôvodov, obvykle „ťahá za kratšie konce“, tak si podľa Hirmana vymyslel fintu.

Svoj domáci súd

Obráti sa na „svoj“ domáci súd a ten mu odklepne, že sa nemusí riadiť rozsudkami arbitráží. Že je to obídenie podpísaných platných kontraktov, kde sa o žiadnom ruskom súde nehovorí, ale len o niektorom z rešpektovaných medzinárodných arbitrážnych súdov, napríklad v Ženeve, to už je len taký „detail“,“ podotkol Hirman.

Európski zákazníci ruského koncernu si podľa neho napíšu do súvah nedobytnú pohľadávku a rýchlo si nájdu iného, spoľahlivejšieho dodávateľa plynu. „Za takejto situácie je prirodzené, že akýkoľvek kontrakt s Gazpromom, je pod obrovským otáznikom a je veľmi neistou záležitosťou,“ konštatoval Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.