Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom predložil Bruselu návrhy na urovnanie monopolného sporu

Európska komisia (EK) vlani v apríli obvinila Gazprom, že zneužíva svojho dominantného postavenia v strednej a východnej Európe a porušuje európske pravidlá hospodárskej súťaže. Uviedla, že v ôsmich krajinách regiónu, vrátane Slovenska, firma znemožňuje konkurenciu na trhu so zemným plynom.

Gazprom je podozrivý, že bráni spriechodneniu toku plynu medzi siedmimi krajinami strednej a východnej Európy a že sa niektorým z týchto štátov snaží prekaziť plány rozšírenia zdrojov dodávok. Niektorým zákazníkom údajne taktiež za plyn účtuje neprimerane vysoké ceny.

Podľa únijných pravidiel hrozí Gazpromu pokuta vo výške až 10 % jeho ročných tržieb. Gazprom obvinenie odmieta. V marci uviedol, že spolu s EK mieri k „vzájomne výhodnému“ riešeniu tohto prípadu.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre veľa krajín vrátane Slovenska.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.