Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom pozastavil projekt rozšírenia plynovodu Nord Stream

Gazprom tvrdí, že súčasná kapacita je nateraz dostatočná a rozšírenie plynovodu nie je potrebné. Riaditeľ plynárenského monopolu Viktor Zubkov poukazuje aj na situáciu na trhu, ktorá firmu núti odkladať realizáciu viacerých projektov. „Keď ceny klesajú,… je ťažké uskutočniť tieto projekty a niekedy dokonca nemožné.“

Ceny ropy, na ktoré sú naviazané dlhodobé termínové obchody s plynom, od júna minulého roka padli viac než o 50 %. Okamžité ceny plynu v Británii, ktorý je najvýznamnejším európskym trhom pre plyn, sa od novembra znížili o 25 %.

Nemenované zdroje v Gazprome tvrdia, že za rozhodnutím stojí aj komplikovaná politická situácia. Firma chcela pôvodne vybudovať nové rameno, ktoré by smerovalo do Británie, Nemci však nepovolili prístup k svojmu plynovodu Opal. „Prečo by sme mali postaviť ďalšie dve ramená? Skrátka, nepostavíme ich,“ cituje Reuters nemenovaný zdroj z Gazpromu.

Severný prúd v súčasnosti využíva iba polovicu svojej kapacity, pretože Gazprom získal len obmedzený prístup k Opalu, ktorý spája ruský plynovod s Nemeckom a ďalej pokračuje do Česka. Brusel zatiaľ odkladá rozhodnutie o tom, či povolia Gazpromu, ktorý sa snaží vyhnúť Ukrajine, prístup k Opalu.

Severný prúd pozostáva z dvoch potrubí s ročnou kapacitou 55 miliárd kubických metrov, čo pokrýva zhruba 10 % potrieb Európskej únie (EÚ). Projekt rozšírenia by tento objem zdvojnásobil. Aj samotný Opal sa v súčasnosti využíva len spolovice.

Rusko už v decembri zrušilo projekt plynovodu Južný prúd (South Stream), ktorý mal zásobovať južnú Európu a vyhnúť sa Ukrajine. Namiesto toho chce Gazprom vybudovať podmorský plynovod do Turecka. Okrem toho Gazprom minulý týždeň oznámil, že v ruskom severomorskom prístave Ust-Luga postaví továreň na výrobu skvapalneného zemného plynu (LNG), odkiaľ ho chce vyvážať do Európy, Indie a Južnej Ameriky.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.