Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom potvrdil, že jeho šéf sa chystá do Atén

Kuprijanov povedal len toľko, že sa bude hovoriť „o súčasných energetických otázkach, ktoré sú predmetom záujmov oboch štátov“.

Tsipras tento mesiac navštívil Moskvu a počas rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyjadril záujem o účasť Grécka na výstavbe plynovodu, ktorým by sa prepravoval plyn z Ruska do Európy cez územie Grécka.

A práve o plynovode by mal diskutovať Tsipras aj so šéfom Gazpromu počas jeho nadchádzajúcej návštevy v Aténach. Agentúre Reuters to povedal grécky vládny zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Grécko, ktoré nemá prístup na medzinárodné trhy a finančnú pomoc zo záchranného balíka od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) má momentálne zablokovanú, očakáva, že sa mu čoskoro podarí uzavrieť dohodu o účasti na novom ruskom projekte plynovodu s názvom Turecký prúd.

Rusko uvažuje, že Grécku dopredu poskytne finančnú pomoc na tento projekt, ktorá bude vychádzať z odhadu jeho budúcich ziskov z prepravy plynu. Vláda v Aténach v tejto súvislosti uviedla, že by to bola pre krajinu veľká pomoc.

Rokovanie medzi Gréckom a jeho veriteľmi z eurozóny a MMF viaznu, keďže Atény im stále nepredložili návrh reforiem, ktoré by pomohli krajine dostať dlhy na udržateľnú úroveň a postaviť sa na vlastné nohy. Grécku hrozí, že mu už o pár týždňov dôjde finančná hotovosť.

Rusko cez víkend poprelo správu v nemeckých médiách, že dohoda o výstavbe plynovodu môže priniesť až 5 miliárd eur do prázdnej gréckej štátnej pokladnice.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.