Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Gazprom ponúka Bruselu ústupky v kauze zneužívania dominancie na trhu s plynom

„V súvislosti s touto kauzou predložil Gazprom Európskej komisii návrh na mimosúdne urovnanie sporu,“ uviedlo komunikačné oddelenie ruskej firmy. Hovorca EK Ricardo Cardoso uviedol, že komisia návrhy Gazpromu preštuduje, ale viac informácií k tomu neposkytol.

Gazprom je najväčším dodávateľom zemného plynu do krajín strednej a východnej Európy. V tomto regióne v mnohých krajinách kontroluje vyše 50 % a v niektorých až 100 % trhu. EK, ktorá trvá na dodržiavaní pravidiel hospodárskej súťaže, vyšetruje Gazprom zo zneužívania dominancie zhruba tri roky.

Podľa Bruselu ruská spoločnosť bráni v tomto regióne vstupu konkurencie na trh s plynom a svoje dominantné postavenie zneužíva na účtovanie neférových cien niektorým krajinám. EK v tomto smere uviedla Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu a Poľsko.

Brusel stanovil firme lehotu do 28. septembra, aby na podozrenia EK reagovala. Ak sa potvrdí, že Gazprom pravidlá EÚ o hospodárskej súťaži porušil, mohla by EK dať firme pokutu až do výšky 10 % z ročného celosvetového obratu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.