Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom podpísal s partnermi čiastkovú dohodu o rozšírení Nord Stream

Gazprom kvôli projektu vytvoril konzorcium s nemeckými, spoločnosťami, rakúskou, francúzskou a britsko-holandskou firmou. Podľa dohody bude Gazprom vlastniť 51 % akcií v projektovej skupine, E.ON, Shell, OMV a BASF/Wintershall každý po 10 % a ENGIE 9 % akcií.

Konzorcium by malo v rámci projektu označovaného ako Nord Stream 2 vybudovať tretie a štvrté potrubie s cieľom prepraviť do Európy ďalších až 55 miliárd metrov kubických plynu. Súčasná kapacita súčasných dvoch línií by sa tak zdvojnásobila. Gazprom odhaduje náklady projektu na 9,9 miliardy eur. Plyn by mal v nových potrubiach začať prúdiť do konca roku 2019.

Vzhľadom na nadmernú ponuku plynu na trhoch, ruská firma bojuje o udržanie svojho podielu v Európe, pričom vsádza najmä na klesajúce vlastné zásoby tejto suroviny na starom kontinente. Európa dnes pokrýva asi tretinu svojej spotreby ruským plynom, ktorý sa asi z polovice prepravuje cez Ukrajinu. EÚ sa snaží zdroje aj trasy diverzifikovať, napríklad alternatívami z Kaspického mora či USA.

„Nord Stream 2 zdvojnásobí tranzit našich priamych, technicky najvyspelejších trás dodávok zemného plynu cez Baltické more. Vzhľadom na pokles domácej produkcie v Európe je dôležité, aby boli vybrané práve tie nové s väčším plynovým prietokom. Už len samotný fakt, že sa najväčší energetickí hráči podieľajú na tomto projekte zdôrazňuje dôležitosť zabezpečenia spoľahlivých dodávok plynu európskym zákazníkom,“ uviedol šéf Gazpromu Alexej Miller.

Plynárenský gigant si dnes zároveň zaistil prístup k nemeckým zásobníkom plynu. Umožní mu to nečakané obnovenie dohody o výmene majetku s nemeckým chemickým koncernom BASF, od ktorého obe firmy na konci minulého roka odstúpili. Ropná a plynárenská divízia Wintershall výmenou získa ďalší podiel v sibírskych plynových poliach. Gazprom získa tiež polovičný podiel v divízii Wintershallu, ktorá sa zaoberá prieskumom a ťažbou z ropných a plynových nálezísk v Severnom mori.

Podľa hovorcu nemeckého ministerstva zahraničia by sa však dohoda nemala vykladať ako známka zmierňovania napätia ohľadom ukrajinskej krízy. BASF dúfa,  že dohoda, ktorá vlani v decembri získala zelenú od Európskej komisie, sa dokončí ešte tento rok.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.