Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Margrethe Vestager - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Margrethe Vestager - eurokomisárka pre hospodársku súťaž. Foto:EK
22. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom podľa Bruselu zneužíval svoje postavenie aj na Slovensku

Eurokomisárka Margrethe Vestager. Foto:TASR/AP Photo/Thierry Monasse

Komisárka Margethe Vestager, ktorá je zodpovedná za hospodársku súťaž, pred novinármi zdôraznila, že všetky firmy na európskom trhu, či už z krajín EÚ alebo nie, musia postupovať podľa platných európskych pravidiel. Snaha rozdeliť si trh v regióne je pritom podľa názoru komisie stratégiou Gazpromu.

Gazprom si mal účtovať neprimerané ceny

Slovenska sa týkajú najmä výhrady voči umelému deleniu trhov zo strany Gazpromu. Podľa EK ukladal Gazprom veľkoobchodníkom a niektorým priemyselným zákazníkom územné obmedzenia. Sú medzi nimi zákazy vývozu a klauzuly, podľa ktorých sa musí plyn spotrebovať na určenom území.

Spomenuté reštrikcie bránili cezhraničnému toku plynu, k dotknutým štátom patria aj Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko.

Gazprom podľa Vestager úmyselne bránil väčšej diverzifikácii dodávok plynu. 

„Izolácia trhu s plynom v jednotlivých štátoch spoločnosti Gazprom umožnila účtovať ceny, ktoré v tejto fáze vyšetrovania považujeme za neprimerané. Ak by sa naše podozrenie potvrdilo, spoločnosť Gazprom by musela niesť právne následky svojho konania,“ doplnila komisárka. Neprimerane vysoké ceny podľa nej firma účtovala v Bulharsku, Estónsku, Litve, Lotyšsku a Poľsku.

Dnešné rozhodnutie je podľa komisárky „krokom na veľmi dlhej ceste“. EK ale zdôrazňuje, že zaslanie námietok nijako nepredurčuje výsledok sporu. Európska exekutíva uvádza, že plne rešpektuje právo firmy na obranu. Spoločnosť môže okrem písomnej odpovede požiadať tiež o ústne vypočutie.

Brusel začal protimonopolné vyšetrovanie Gazpromu v auguste 2012. Dnešný  krok prichádza v čase napätých vzťahov medzi EÚ a Ruskom v dôsledku krízy na Ukrajine. Štáty EÚ a Rusko na seba navzájom uvalili hospodárske sankcie.

Námietky EK sú neodôvodnené, tvrdí Gazprom

Gazprom v prehlásení, ktoré poskytol médiám, uviedol, že sa striktne drží medzinárodného práva i zákonov krajín, v ktorých pôsobí. Jeho obchodné postupy na trhu EÚ, vrátane stratégie cenotvorby, sú údajne plne v súlade so štandardmi, ktoré dodržujú ostatní producenti a exportéri zemného plynu.

Ruský monopolný vývozca môže reagovať na obvinenia EK do 12 týždňov. 

Gazprom pripomenul, že bol zriadený podľa ruských zákonov a má postavenie strategickej, vládou riadenej spoločnosti. Firma očakáva, že situácia sa vyrieši  na medzivládnej úrovni na základe existujúcej dohody medzi Ruskom a EK.

Dodávky do Európy sa podieľajú viac než polovicou na celkových tržbách Gazpromu, ktoré tvoria zhruba 8 % hrubého domáceho produktu Ruska.

Gazprom je kľúčovým dodávateľom pre mnohé štáty v strednej a východnej Európe vrátane Slovenska. Má nadpolovičný, niekde dokonca stopercentný  podiel na trhu. Ruský gigant disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska.

Vestager dnes potvrdila, že s vedením Gazpromu je v kontakte, konkrétne rokovanie ale nezačala. Dnešný krok považuje za „užitočný spôsobom“ ako začať ďalšiu fázu vyšetrovania. Dosiahnutie dohody je podľa nej možné, komisárka ale varovala, že vylúčené nie sú aj iné možnosti, vrátane pokuty.

Brusel odmieta politický kontext sporu

Eurokomisárka, ktorá sa ujala svojej funkcie len v novembri 2014, vylúčila že, dva a pol roka trvajúce vyšetrovanie Gazpromu skrýva politický podtext.

„Pre mňa tento prípad nie je politický, ale uznávam, že o tom najskôr budú špekulácie,“ podotkla Vestager a pripomenula, že podobné vyšetrovanie komisie vedie aj proti iným firmám, ktoré čiastočne alebo úplne vlastnia štáty. Previerka Gazpromu navyše začala dávno pred vypuknutím politickej krízy v súvislosti s Ukrajinou. Gazprom je podľa Vestager predovšetkým veľmi veľkou a veľmi profesionálnou firmou, ktorá robí v Európe dobré obchody.

EK by podľa Vestager chcela dosiahnuť čo najotvorenejšieho energetického trhu v EÚ. Jedným z dôvodov pre energetickú úniu, ktorú dnes presadzuje EÚ, boli obavy východeurópskych krajín z ruskej dominancie v dodávkach plynu.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.