Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom: Plynovod Južný tok cez Bulharsko nepôjde

Podľa správy ruského denníka Kommersant, plynovod Južný tok vyústi v Čierneho mora na územie Rumunska a nie do bulharského prístavu Varna. O možnej zmene trasy už rokoval riaditeľ Gazpromu Alexei Miller aj s bulharským ministrom ekonomiky Adrieanom Videanu a predstaviteľmi rumunských spoločností Romgaz a Transgaz. Ako Miller uviedol, v nasledujúcich mesiacoch sa vykalkulujú aj náklady spojené s presmerovaním plynovodu. Najbližšie stretnutie je naplánované na jeseň.

Špekulácie o možnom vylúčení Bulharska sa objavili už minulý október a ruská strana ich potvrdila aj vo februári 2010. Definitívne rozhodnutie o neúčasti Rumunska na projekte Južný tok prišlo po tom, ako Bulharsko povedalo nie dvom ďalším ruským projektom. Z dôvodu „ekonomickej nevýnosnosti a nevhodnosti“ bulharsky premiér Borissov 11. júna odmietol výstavbu ropovodu Burgas – Alexandroupolis a jadrovej elektrárne Belene.

Premiér Borissov v súvislosti s ropovodom hovoril aj o ekologických obavách jeho krajiny. Bulharsko sa chce podľa Borissova vyhnúť ekologickej katastrofe podobnej tej v Mexickom zálive.

Rumunsko o vybudovanie plynovodu Južný tok prejavilo už dávno. Vo februári 20010 Bukurešť odovzdala Gazpromu aj všetku dokumentáciu o možnosti výstavby plynovodu na rumunskom území.

Ako ďalej Kommersant informoval, vybudovanie Južného toku cez Rumunsko a Slovinsko do Talianska môže byť pre Rusko ešte atraktívnejšie, pretože by mohlo byť vybudované súbežne s plánovaným ropovodom Constanta- Trieste. Doterajšie náklady na vybudovanie Južného toku sa odhadovali na 25 miliónov eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.