Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ruský energetický gigant Gazprom oznámil, že zastavil dodávky zemného plynu do Bulharska a Poľska
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Sergei Grits, File
27. apríla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom oznámil zastavenie dodávky ruského plynu do Bulharska a Poľska, dôvodom je odmietnutie platiť v rubľoch

Na svojej webstránke to potvrdila poľská štátna energetická spoločnosť PGNiG s tým, že ju o tom v liste informoval ruský energetický gigant Gazprom. Ruská strana má v úmysle úplne zastaviť dodávky od 27. apríla.

PGNiG a plynárenský prepravca GAZ-SYSTEM vo vyhlásení ubezpečili, že v súčasnosti sú všetky dodávky zákazníkom realizované v súlade s ich potrebami. Firmy situáciu monitorujú a sú pripravené na rôzne scenáre.

O odstavení plynu už skôr informoval spravodajský web Onet.pl s tým, že to neoficiálne potvrdili zdroje v poľskej vláde a v PGNiG. Podľa portálu sa v tejto súvislosti stretol krízový tím na ministerstve životného prostredia. Rusko podľa Onet trvalo na piatkovom termíne platby v rubľoch, ale Poľsko vyhlásilo, že nebude v tejto mene platiť.

Majú dostatok plynu

Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwa po tejto správe na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že Poľsko má dostatok zemného plynu.

Poľsko má potrebné zásoby plynu a zdroje dodávok, ktoré chránia našu bezpečnosť – už roky sme fakticky nezávislí od Ruska. Naše sklady sú naplnené na 76 %. V poľských domoch nebude chýbať plyn,“ napísala.

PGNiG uviedol, že vďaka implementácii vládnej stratégie diverzifikácie zdrojov dodávok plynu je pripravený získavať plyn z rôznych smerov. To zahŕňa plynovodné spojenia na západnej a južnej hranici či terminál na skvapalnený zemný plyn v meste Świnoujście.

Alternatívne zdroje

Rusko v stredu zastaví dodávky zemného plynu po Poľsku aj do Bulharska. Informovalo o tom bulharské ministerstvo energetiky. Plyn prestane prúdiť prostredníctvom plynovodu TurkStream.

Vláda uviedla, že spolupracuje so štátnymi plynárenskými spoločnosťami na hľadaní alternatívnych zdrojov a zatiaľ neuvalia žiadne obmedzenia na domácu spotrebu. Krajina získava viac ako 90 percent jej plynu z Ruska.

Jednou uskutočniteľnou a relatívne okamžitou možnosťou, ktorú má bulharská vláda k dispozícii, je podľa agentúry AP zvýšenie dovozu azerbajdžanského plynu.

Zastavenie dodávok ruského plynu Poľsku a Bulharsku prišlo po tom, čo krajiny zaň odmietli zaplatiť v rubľoch. Túto požiadavku nastolil ruský prezident Vladimir Putin po uvalení sankcií na Rusko pre jeho inváziu na Ukrajinu.

Gazprom zastavil dodávky

Ruský energetický gigant Gazprom oznámil, že zastavil dodávky zemného plynu do Bulharska a Poľska po tom, čo za ne odmietli platiť v rubľoch. Poskytovatelia energií v oboch krajinách už skôr informovali, že dostali oficiálne oznámenia z Ruska o zastavení dodávok.

Gazprom v stanovisku okrem iného varoval Poľsko a Bulharsko pred „nepovolenými čerpaniami“ plynu, ktorý prechádza cez obe krajiny na iné miesta. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Požiadavka Ruska

Požiadavku, aby „nepriateľské“ krajiny platili za plyn v rubľoch, nastolil ruský prezident Vladimir Putin po uvalení sankcií na Rusko pre jeho inváziu na Ukrajinu. Okrem Poľska a Bulharska takto odmietli platiť aj iné európske krajiny, zatiaľ však odpojili len tieto dva štáty.

Poľský poskytovateľ energie PGNiG potvrdil, že dodávky ruského plynu cez plynovod Jamal už zastavili. V prvých troch mesiacoch spoločnosť importovala viac ako polovicu svojho plynu cez Gazprom, ale Varšava tvrdí, že sa „zaobíde“ bez ruského plynu a môže ho získavať inde. Spoločnosť PGNiG uviedla, že jej podzemné zásobníky plynu sú plné na takmer 80 percent a s blížiacim sa letom sa dopyt znižuje.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.