Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom ovplyvnil predaj siete Net4Gaz v Česku

Podľa niektorých zdrojov denníka E15 sa môže hodnota spoločnosti Net4Gas dramaticky znížiť.

Pre skupinu RWE, ktorú vlani zasiahol odchod Nemecka od jadrovej energetiky a ktorú v Česku zaťažuje nevýhodný dlhodobý kontrakt práve s Gazpromom, je to ďalšia rana.

Plyn síce prúdi do Česka i zo západu, chystajú sa aj ďalšie prepojenia plynovodov zo severu a juhu, ale to všetko je zatiaľ s otáznikom. Východná cesta sa pokladala za istú.

Zo strany Rusov môže ísť predovšetkým o hrozbu namierenú proti Ukrajincom, s ktorými vedú okolo plynu dlhoročné spory. Faktom je, že aj podmorským plynovodom Severný prúd cez Baltik pôvodne Gazprom „iba“ hrozil tranzitným krajinám, až ho spolu s Nemcami postavil. A jeho prvá časť od jesene minulého roku je už v prevádzke.

Jedným z uchádzačov o české plynovody by mohol byť práve samotný Gazprom. Podľa dostupných informácií však paradoxne váha a prepočítava, či sa má o Net4Gaz vôbec zaujímať.

Informoval o tom český denník E15.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.