Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom oficiálne odmietol obvinenie, že zneužíva svojej trhovej pozície

Gazprom je podozrivý, že bráni spriechodneniu toku plynu medzi krajinami strednej a východnej Európy a snaží sa niektorým z nich prekaziť plány na rozšírenie zdrojov dodávok. Niektorým zákazníkom údajne tiež za plyn účtuje neprimerane vysoké ceny.

Gazprom už v apríli označil tieto obvinenia za nepodložené a včera odovzdal EK svoju oficiálnu reakciu. V tej firma vysvetľuje, prečo sa domnieva, že sú obvinenia založené na chybnej metodológii. „Predovšetkým v prípade údajne nadmerných cien Gazpromu prináša naša reakcia dôkazy a dáta, ktoré ukazujú, prečo sú závery komisie ekonomicky i právne neopodstatnené,“ uviedol Gazprom.

Brusel začal Gazprom vyšetrovať kvôli podozreniu zo zneužívania jeho postavenia na trhu už  v septembri 2012. Vyšetrovanie podľa predchádzajúcich údajov  zahŕňalo Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsku a Estónsko.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre mnohé európske krajiny vrátane Slovenska.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.