Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
11. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom odkladá svoj vstup do českých rafinérií. Prioritou je Južný tok

Ruský Gazprom, ktorý nedávno prejavil záujem o podiely v českých rafinériách i o nákup čerpacích staníc, teraz sústreďuje celú svoju pozornosť na projekt plynovodu Južný prúd. Napriek finančnej náročnosti totiž šance na vybudovanie novej cesty pre ruský plyn cez Čierne more do viacerých krajín Európy v poslednom období nečakane ožili.

Uvažovaný predaj podielu talianskej ENI ruskému gigantovi v Českej rafinérskej sa nateraz odkladá. Zástupcovia Unipetrolu a poľskej skupiny PKN Orlen sa nedostavili na posledné valné zhromaždenie akcionárov práve v súvislosti s nedostatkom informácií o zámeroch ENI a Gazpromu. Tým znemožnili jeho konanie.

ENI a Gazprom nielen diskutujú o podiele v českých rafinériách, ale predovšetkým sú partnermi v konzorciu Južný prúd. Šéf zahraničných aktivít Gazpromu Pavel Oderov koncom minulého týždňa uviedol, že koncern, väčšinovo ovládaný štátom, do leta predstaví plán kapitálových výdavkov na stavbu plynovodu. V hre sú tri varianty jeho trasy.

Situácia na energetických trhoch povzbudením pre ruské plány

Rusi podľa dostupných informácií vycítili šancu, že po projekte Severný prúd, ktorý sa už realizuje cez Baltické more, by mohli vybudovať plynovod aj cez Čierne more. Tieto šance súvisia s občianskou vojnou v Líbyi a rozhodnutím nemeckej vlády (zatiaľ) dočasne odstaviť časť jadrových elektrární krajiny. To všetko zosilňuje predpoklady, že v blízkej budúcnosti dôjde k rastu záujmu o dodávky paliva z Ruska.

Južný tok sa postupne stáva reálnou alternatívou. Výrazným povzbudením pre plynovod bolo, keď sa pred pár dňami ku konzorciu Gazprom-ENI pripojil aj nemecký Wintershall zo skupiny BASF. Do konca roka sa má pridať aj francúzsky koncern Electricité de France (EdF). 

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.