Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom odkladá dokončenie plynovodu do Číny o dva roky

Viac než 3000 kilometrov dlhý plynovod by mal do Číny prepravovať až 38 miliárd metrov kubických ruského plynu ročne. Nový plynovod má byť najdlhšou sieťou pre prepravu plynu na svete a má pomôcť Rusku znížiť závislosť na európskom trhu. Jeho výstavbu začiatkom septembra 2014 slávnostne zahájil prezident Vladimir Putin.

Firma odmietla poskytnúť bližšie informácie k dôvodom oneskorenia. Uviedla však, že v tomto roku zvýši investície do plynovodov na 209,9 miliardy rubľov (asi 3,11 miliardy eur) zo skôr plánovanej sumy 158,8 miliardy rubľov.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre viacero európskych krajín vrátane Slovenska.

Rusko a Čína uzavreli v roku 2014 dohodu o dodávkach plynu za 400 miliárd USD (asi 345 mld. eur). Súčasťou dohody je aj výstavba plynovodu z nových polí, ktoré vyjdu ruskú stranu na 55 miliárd dolárov (asi 47 mld. eur). Celkové investície oboch krajín sa majú vyšplhať cez 70 miliárd USD (asi 60 mld. eur).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.