Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom odhaduje, že v roku 2015 vyťaží toľko plynu, ako pred krízou

Z analýzy vývoja dopytu po plyne na domácom trhu aj v zahraničí podľa Gazpromu vyplýva, že jeho produkcia dosiahne predkrízovú úroveň 570 až 580 miliárd kubických metrov (m3) plynu v roku 2015, a nie 2013.

Recesia svetovej ekonomiky minulý rok stlačila dopyt po komodite. Okrem toho Spojené štáty začali na trh dodávať plyn z nových nekonvenčných zdrojov. V dôsledku toho musel Gazprom vlani zredukovať ťažbu na rekordne nízku úroveň 431,4 miliardy m3, čo bolo o 16 % menej ako v roku 2008, keď vyprodukoval 550 miliárd m3 plynu.

Ruský štátny energetický gigant odhaduje, že v tomto roku dodá odberateľom 515 miliárd m3 komodity, čo je tiež menej, ako pôvodne plánovaných 530 miliárd m3 plynu.

Gazprom pokrýva zhruba štvrtinu spotreby plynu v Európskej únii a je tak veľmi závislý na dopyte po komodite na starom kontinente. Hľadá preto nových odberateľov, predovšetkým v Ázii, aby dosiahol predkrízový objem ťažby.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.