Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom očakáva, že export do EÚ aj cena plynu sa v roku 2015 nezmenia

Medvedev sa vyjadril aj k snahe Európy o diverzifikáciu zdrojov plynu a podľa vlastných slov neočakáva „vpád“ skvapalneného plynu z USA do Európskej únie (EÚ). „Nebude horší ako tento rok,“ odpovedal Medvedev na otázku, ako sa budú vyvíjať export a cena plynu.

Gazprom začiatkom septembra znížil svoj odhad vývozu plynu do Európy v tomto roku na 157 miliárd kubických metrov (m3), čo je len o niečo menej, ako 158,4 miliardy m3, ktoré pôvodne plánoval vyviezť. Priemerná cena komodity v tomto roku sa pohybuje okolo úrovne 350 USD (272,48 eura) za 1000 m3.

Európa zvýšila svoje úsilie o zabezpečenie širšej škály dodávateľov energií a zníženie závislosti od plynu z Ruska. Ten pokrýva zhruba tretinu z celkovej spotreby komodity v EÚ a takmer polovica z ruských dodávok smeruje cez územie Ukrajiny.

EÚ po anexii polostrova Krym a pre podporu, ktorú Moskva poskytuje separatistom na východe Ukrajiny, uvalila na Rusko sankcie a vystupňovala snahy o diverzifikáciu dodávok plynu. Ale vybudovanie terminálov na skvapalnený plyn (LNG) z USA si vyžiada roky práce, navyše amerických producentov viac lákajú ázijské trhy, kde je plyn drahší ako v EÚ.

Medvedev však nepovažuje USA za hrozbu ani pre plány Gazpromu na zvýšenie vývozu do Ázie, keďže preprava LNG loďami čo do objemu nemôže nahradiť transport plynu potrubím.

Koncom tohto týždňa, presnejšie 26. septembra, sa uskutoční tretie kolo rokovaní o dodávkach plynu pre Ukrajinu. Gazprom zastavil export komodity do susednej krajiny v júni tohto roka, pretože sa Kyjev a Moskva nedohodli na jeho cene. Ukrajina zatiaľ odoberá plyn z EÚ a Medvedev sa domnieva, že v tom bude musieť pokračovať, keďže sa jej nepodarilo vytvoriť si dostatočné zásoby, ktoré by vystačili na celú zimu.

Gazprom vyčíslil dlhy Ukrajiny za plyn na 5,3 miliardy USD, ale naznačil, že by mohol obnoviť jeho vývoz do susednej krajiny, ak mu Kyjev zaplatí dlh aspoň za vlaňajšie dodávky. Obe strany sa však nedokážu zhodnúť na cene za komoditu.

Medvedev zároveň uviedol, že Moskva neznížila export plynu do EÚ, aj keď viaceré štáty vrátane Slovenska tvrdia, že zaznamenali pokles dodávok. Poľsko sa domnieva, že Rusko sa obmedzením exportu plynu snaží zabrániť štátom EÚ, aby ho vďaka spätnému toku dodávali Ukrajine.

Väčšina európskych klientov Gazpromu si už naplnila svoje zásobníky pre obavy, že Rusko úplne zastaví transport plynu cez Ukrajinu.

Podľa odhadov ruskej banky Sberbank skladovacie kapacity v EÚ sú už na 91 % naplnené, zatiaľ čo vlani o tomto čase boli naplnené na 73 %.

(1 EUR = 1,2845 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.