Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Archív SPP
12. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom obvinil EÚ, že ho núti znižovať ceny plynu

Európska komisia minulý týždeň začala skúmať, či štátny Gazprom neobmedzuje konkurenčné prostredie na trhoch s plynom v krajinách strednej a východnej Európy. Firma kvôli svojej cenovej politike už nejaký čas pociťuje tlak; zatiaľ čo niektorí klienti si u nej vyjednali zľavu, iným hrozí žalobami.

Putin neskôr povedal, že Rusko chce mať s odberateľmi plynu v krajinách Európskej únie dobré vzťahy, bude ale hľadať odbyt aj inde. Zároveň chce, aby EÚ vyšetrovanie Gazpromu nepreťahovala. „Boli by sme radi, keby všetky otázky, ktoré našim partnerom v Európskej komisii zostávajú nevyjasnené, boli vyriešené čo najskôr,“ povedal Putin, ktorého cituje agentúra Reuters.

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov postoj európskych regulátorov predtým ostro napadol a novinárom povedal, že cieľom vyšetrovania je donútiť Gazprom, aby znížil ceny plynu. „Postoj Európskej komisie možno považovať za nátlak s cieľom ovplyvniť ceny plynu,“ povedal. Sťažoval si tiež, že komisia s Gazpromom málo spolupracuje.

„Vlani komisia neurobila nič, aby s Gazpromom začala dialóg, aj keď to ruská vláda opakovane ponúkala,“ povedal Kuprijanov. Vývoj z posledných dní preto podľa neho núti Gazprom, aby prehodnotil svoju dlhodobú stratégiu a začal sa pozerať na východ. Ďalej to nerozvádzal, Gazprom ale už skôr naznačil, že miesto na západ Európy by mohol vyvážať radšej na východ, teda na trhy ako je Čína.

„Prirodzene musíme robiť všetko, aby neboli žiadne ťažkosti, aby sme s našimi európskymi partnermi nemali problémy,“ poznamenal Putin v Soči, kde rokoval so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom. „Samozrejme, že budeme hľadať možnosti odbytu pre naše produkty aj inde,“ dodal s tým, že do úvahy pripadá aj ázijský trh.

Dekrét, ktorý Putin podpísal, napríklad od ruských firiem vyžaduje, aby si najskôr od vlády zabezpečili súhlas, ako o sebe zverejňujú informácie zahraničným regulátorom. Týkať sa bude napríklad aj zmien zmlúv alebo predaja majetku, ktorý majú firmy v zahraničí. Vláda ale zrejme bude musieť najprv vypracovať zoznam firiem, ktoré považuje za strategické. Nariadenie sa bude vzťahovať aj na pobočky týchto firiem v zahraničí.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.