Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajary-baden - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zásobník zemného plynu Gajary-báden (ilustračný záber). Foto: SITA/Jozef Jakubčo
5. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom nie je schopný uspokojiť zvýšený dopyt z Európy

Gazprom súčasne ubezpečil, že skôr dohodnuté kontrakty so západnými odberateľmi plní. Niektoré európske štáty ohlásili počas víkendu návrat dodávok plynu z Ruska na pôvodnú úroveň.

„V súčasnej dobe sa dodávky do vzdialenejšieho zahraničia plnia v súlade s kontraktom. Objem objednávok sa však zvyšuje (…). Dodatočné objemy, o ktoré naši západoeurópski partneri žiadajú, momentálne nemôžeme uspokojiť,“ povedal zástupca šéfa Gazpromu Alexander Kruglov. Dodávky do Európy tak podľa neho putujú podľa skôr potvrdeného plánu.

Vladimír Putin: Prioritou je domáci trh

Putin označil za prioritnú úlohu plynárenského koncernu zabezpečiť domácu spotrebu v Rusku, ale súčasne požiadal o maximálne úsilie pri zabezpečení exportu. Aktuálna situácia s dodávkami do Európy podľa premiéra potvrdzuje opodstatnenosť nových ruských plynovodov Nord Stream a South Stream. Z prvého, ktorý z Ruska vedie po dne Baltského mora do Nemecka, je od minulého roka v prevádzke prvá vetva, druhá sa má začať stavať.

„Nebolo by zbytočné poukázať na tých, ktorí nám bránili stavať Nord Stream. Keby neprekážali, stála by už druhá vetva a obidve potrubia by boli plné. Pre nové plynovody by už Gazprom otvoril nové náleziská (…) a dnešné problémy by neboli,“ prehlásil ministerský predseda podľa agentúry RIA Novosti.

Krízová situácia zatiaľ nehrozí

Pokles ruských dodávok do Európy hlásila v minulých rokoch celá rada dovozcov, vrátane Slovenska a Česka, avšak s tým, že by to zákazníci nemali pocítiť. Všetky krajiny sú zatiaľ schopné zabezpečiť si surovinu z iných zdrojov, predovšetkým podzemných zásobníkov. Gazprom predtým správy o obmedzovaní dodávok do Európy kvôli prudkému zvýšeniu dopytu v Rusku popieral a tvrdil, že naopak roztáča svoj export na západ na maximum.

Dodávky plynu sa postupne vracajú na pôvodnú úroveň

V sobotu (4.2) sa dodávky ruského plynu do Bulharska vrátili na pôvodnú úroveň. Informovala o tom bulharské ministerstvo hospodárstva, ktoré len deň predtým hlásilo obmedzenie importu plynu z Ruska o viac než 30 %. Zvýšenie dodávok na pôvodnú úroveň ohlásili aj ostatné krajiny z regiónu, Grécko, Turecko a Macedónsko.

Taliansko koncom minulého týždňa dovážalo z Ruska o 30 % menej plynu než zvyčajne. Rím importuje až 90 % z celkovej spotreby plynu a z toho 30 % predstavuje práve dovoz z Ruska. Ako informovala energetická spoločnosť Eni, pokles dodávok z Ruskej federácie sa snažia vykompenzovať zvýšením dovozu plynu z Alžírska. Okrem toho ministerstvo priemyslu informovalo, že Taliansko zvýšilo dovoz plynu aj zo severnej Európy a siahlo i na strategické zdroje.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.