Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom nepristúpi na požiadavky Kyjeva znížiť dovoz plynu v tomto roku

Kyjev chce tohtoročný dovoz znížiť, keďže Ukrajina nie je schopná vysoké náklady za dodávky plynu zvládať. Na základe súčasnej dohody bude musieť Ukrajina zaplatiť Rusku za 1. štvrťrok tohto roka 416 USD (326,63 eura) za 1000 kubických metrov (m3). Kyjev však za spravodlivú cenu považuje zhruba 250 USD/1000 m3.

Ukrajinská vláda v stredu (11. 1.) oznámila, že bude trvať na znížení dodávok plynu v tomto roku na 27 miliárd m3. Minulý rok doviezla z Ruska podľa odhadov zverejnených agentúrou Reuters okolo 40 miliárd m3. Na tento rok sa v kontrakte z roku 2009 počíta s dovozom plynu na Ukrajinu v objeme 52 miliárd m3, čo znamená, že v porovnaní s rokom 2011 by Ukrajina znížila dovoz o tretinu a v porovnaní s tohtoročným plánovaným dovozom až o takmer polovicu. Gazprom však oznámil, že takéto zníženie je vzhľadom na podmienky kontraktu príliš rozsiahle.

„Na základe kontraktu nesmie zmena v objeme ročných dodávok prekročiť 20 %. V roku 2012 sa počíta s dovozom na Ukrajinu na úrovni 52 miliárd m3, takže znížiť ho na 27 miliárd m3 nie je možné ani teoreticky,“ povedal hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,2736 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.