Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kohutiky wide
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / ragesoss (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Gazprom mieri na Kubu a do Iránu

Pondelok – 28.6.2010

Slovensko:

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanovil maximálnu výkupnú cenu elektrickej energie vyrobenej zo slnečnej energie na 387,64 eura za megawatt hodinu (MWh). Cena platí pre výrobcov s celkovým inštalovaným výkonom do 100 kilowattov (kW). Pre výrobcov od 100 kW stanovil regulačný úrad cenu na 382,61 MWh. Výnos nadobudne účinnosť od 30.júna 2010.

ÚRSO zároveň stanovil výkupnú cenu pre veternú a geotermálnu energiu. Cena jednej megawatt hodiny elektriny  vyrobenej z vetra je 80,91 eur a z geotermálnej energie je 195,84 eur.

Svet:

Francúzsky ropný koncern Total na neurčito ukončil predaj benzínu do Iránu. Spoločnosť sa tak pridala k ropným firmám, ktoré voči Iránu uvalili obchodné sankcie.

Utorok – 29.6.2010

Slovensko:

Slovenská elektrizačná prenosová súsava (SEPS), a.s. dosiahla v roku 2009 celkové výnosy 412,41 mil. eur pri nákladoch 400,86 mil. eur. Čistý zisk po zdanení tak činí 7,69 mil. eur, z ktorého 3,3 mil. eur vyplatí SEPS vo forme dividend.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vykonal v prvej polovici roku 2010 celkom 22 kontrol, konštatuje správa ÚRSO. Z celkového počtu previerok bolo 15 v oblasti tepelnej energetiky.

Svet:

Gazprom Nefť, ropná divízia ruského plynárenského monopolu, chce rozšíriť svoje aktivity na Kubu a Irán. Už koncom júla chce firma vstúpiť do projektov malajzijskej spoločnosti Petronas na Kube. Odhaduje sa, že v kubánskom sektore Mexického zálive sa nachádza 20 mld. barelov ropy.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko oznámil, že krajina chce diverzifikovať  zdroje pre dovoz energetických surovín do krajiny. Vyhlásenie prichádza krátko po skončení rusko-bieloruskej plynovej krízy. Minsk plánuje v roku 2009 doviezť 4 mil. ton ropy z Venezuely. Lukašenko zároveň dodal, že ruské dodávky sa nikdy nepodarí úplne nahradiť.

Ukrajina ušetrí v nasledujúcich desiatich rokoch 40 mil. dolárov na dovoze zemného plynu z Ruska, tvrdí to ruský minister financií Alexej Kudrin. Zľavy na dodaný plyn sa vykompenzujú koncesiami pre ruských podnikateľov v ukrajinskej energetike.

Streda – 30.6.2010

Slovensko:

Tepelnú elektráreň vo Vojanoch (EVO) čaká rekonštrukcia. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) sa rozhodli investovať do obnovy piateho bloku EVO 18,7 mil. eur. Vymení sa turbína a generátor, ktoré sa poškodili pri požiari v apríli 2009. Dodávateľom bude ruská spoločnosť OJSC Power Machines.

Svet:

Spoločnosť British Petroleum (BP) iniciuje vytvorenie globálne rezervného fondu pre prípad ropných katastrof. Hlavný ekonóm BP Christof Rühl sa domnieva, že podobná katastrofa ako výbuch ropnej plošiny Deepwater Horizont v Mexickom zálive by menšie spoločnosti finančne zruinovala.

Štvrtok – 1.7.2010

Slovensko:

V roku 2009 sa v jadrových elektrárňach na Slovensku vyrobilo spolu 14 tWh elektrickej energie, informoval Úrad jadrového dozoru SR. V roku 2008 to bolo niečo vyše 13 tWh. Nárast výroby elektriny z jadra v posledných rokoch možno pripísať projektom zvyšovania výkonu jadrových blokov, ktoré realizovali Slovenské elektrárne. Dva bloky Atómovej elektrárne Bohunice V2 vyrobili v roku 2009 celkovo 7 tWh elektrickej energie, prvý a druhý blok atómovej elektrárne Mochovce sa podieľali na výrobe 7 tWh elektriny. Podľa Úradu jadrového dozoru SR je prevádzka jadrových blokov na Slovensku bezpečná a spoľahlivá.

Spoločnosť EUstream, a.s. aj naďalej čelí pokute vo výške 3,28 mil. eur od Protimonopolného úradu SR, Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave, ktorý tým potvrdil rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu SR zo septembra 2008. Dôvodom má byť zneužitie dominantného postavenia. Eustream podmieňoval pripojenie firmy GasTrading, s.r.o. k prepravnej sieti zemného plynu tým, že odkúpi pripojovacie zariadenia spoločnosti do svojho vlastníctva.

Európska únia:

V Bulharsku vzrástla cena za meter kubický zemného plynu o takmer jednu štvrtinu. Sofia upravuje cenu tejto komodity pravidelne každý štvrťrok podľa vývoja na svetovom trhu. Krajina dováža 95 % spotreby zemného plynu z Ruskej federácie.

Fínsko schválilo výstavbu dvoch nových jadrových reaktorov, ich počet v krajine sa po ich spustení do prevádzky zvýši na sedem. Reaktory vybudujú spoločnosti Teollisuuden Voima (TVO) a konzorcium Fennnovoima, pričom ich cena dosiahne 7 a 10 miliárd eur. Do prevádzky sa majú uviesť v roku 2020.

Piatok – 2.7.2010

Svet:

Rusko a Bielorusko sa dohodli na poplatkoch za tranzit zemného plynu do Európy. Podľa dohody medzi ruským Gazpromom a bieloruským prevádzkovateľom Beltransgazom bude poplatok za tranzit 1,88 dolára za každých 1000 kubických metrov plynu na 100 kilometrov plynovodu. Bieloruská strana tak zinkasuje o 30 % viac než predtým.

Sobota – 3.7.2010

Slovensko:

Chemická fabrika Duslo Šaľa získala od Ministerstva životného prostredia kvóty na produkciu 1,6 milióna ton CO2. Súčet pridelených emisných kreditov AAU pre firmu za posledné tri roky tvorí 5 miliónov ton. Duslo chce využiť výnosy z predaja kreditov na zníženie emisií skleníkových plynov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.