Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom kritizuje výstavbu britských veterných parkov

Alexander Medvedev považuje cieľ Veľkej Británie dosiahnuť produkciu 1/3 elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020 za nereálny. Plán Londýna ráta s vybudovaním tisícky veterných parkov. Podľa Medvedeva sa takáto vízia nedá dosiahnuť bez výrazného prispenia zemného plynu.

Gazpromu sa opiera o ekonomické argumenty. Podľa Medvedeva by výstavba veterných parkov bola tri krát nákladnejšia, než keby sa ako energetický zdroj využil ruský zemný plyn. Námestník šéfa spoločnosti zároveň navrhuje pre zemný plyn legislatívne upraviť rovnaké postavenie aké majú obnoviteľné zdroje energie.

Rusko sa snaží využiť silný potenciál britského energetického trhu. Plynárenský koncern nedávno uzavrel rokovania o dlhodobých kontraktoch s talianskou energetickou skupinou ENI a nemeckým koncernom Ruhrgas. Tí sa v nich zaviazali k odberu ruského zemného plynu na obdobie niekoľko rokov. Bližšie podrobnosti neboli zverejnené, no menší dopyt po plyne naznačuje možné zníženie cien pre európskych odberateľov.

Politickí lídri Veľkej Británie sa obávajú, že prehlbovaním energetickej závislosti na Ruskej Federácii by sa ohrozila britská bezpečnosť dodávok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.