Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod+kohútiky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
30. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom investuje 38 mld. dolárov do vývozu plynu do Ázie

Šéf Gazpromu Alexej Miller Putina informoval o vyhliadkach gigantického poľa Čajanda v Jakutskej oblasti. Podľa Millera by sa tam malo nachádzať asi 1,3 bilióna m3 plynu a Gazprom plánuje investovať do jeho rozvoja asi 14 mld. dolárov.

Do výstavby plynovodu dlhého 3.200 km by mal Gazprom investovať 24 mld. dolárov a stavba by mala byť hotová do roku 2017. V spolupráci s japonskými spoločnosťami chce potom ruský monopol na vývoz plynu postaviť vo Vladivostoku továreň na skvapalnený zemný plyn (LNG). Tá by mala začať prevádzku do roku 2020 a produkovať 10 až 20 mil. ton suroviny ročne na vývoz do Ázie.

„Môžeme vytvoriť ďalšie centrum vývozu orientované na Áziu a Tichomorie,“ povedal Putin po stretnutí s Millerom. „V blízkej budúcnosti budeme schopní vybudovať exportné kapacity porovnateľné s vývozom plynu do Európy, no môžu byť aj väčšie,“ doplnil ho Miller.

V rámci expanzie na východ Gazprom tiež plánuje postaviť plynovod z ďalšieho gigantického sibírskeho poľa Kovykta. Tam je podľa Millera asi 2,5 bilióna m3 plynu.

Väčšina ruského vývozu plynu smeruje do Európy, tam ale Gazprom naráža na stále väčšie odbytové a cenové tlaky. Na západoeurópskych trhoch sa prejavuje vyššia ponuka najmä zo severnej Afriky, ale aj v podobe začínajúceho vývozu amerického plynu z bridlíc. Európu navyše sužuje dlhová kríza a nová ekonomická recesia a analytici tu výraznejšie zvýšenie spotreby plynu nečakajú ani v dohľadnej budúcnosti.

Vývoz Gazpromu do Európy bude tento rok podľa odhadov firmy nižší ako vlaňajších 150 mld. m3. Gazprom zabezpečuje Európe štvrtinu jej spotreby.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.