Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom dokončuje prípravy na výstavbu Južného prúdu

Plynovod, ktorým sa do južnej Európy budú ročne dopravovať ďalšie miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu, sa začne stavať v decembri tohto roka. Významná časť plynovodu bude položená na dno Čierneho mora. Miller dodal, že voľba predsedu správnej rady Južného prúdu sa uskutoční v apríli na valnom zhromaždení akcionárov spoločnosti. Gazprom má v nej 50-% podiel.

Prvé kubíky paliva sa majú dostať potrubím Južného prúdu do Talianska v roku 2015. Plynovodom bude prúdiť ročne 63 miliárd m3 plynu. Presná cena diela nie je zatiaľ známa, ale odborníci ju odhadujú na 8 až 25 miliárd eur.

V Južnom prúde má 15-% podiel aj nemecký koncern BASF. Voscherauov brat Eggert je predsedom správnej rady tohto medzinárodného chemického gigantu.

Tento rok Gazprom s partnermi dokončí výstavbu aj druhej vetvy plynovodu Severný prúd (Nord Stream). Jeho prvá vetva je v prevádzke od novembra minulého roku. Plyn z Ruska cez Baltické more do Nemecka a ďalších západných krajín tečie priamo. Ročná prepravná kapacita Severného prúdu dosiahne asi 55 miliárd m3. Oba produktovody obchádzajú Ukrajinu, s ktorou viedli Rusi v uplynulom desaťročí niekoľko „plynových vojen“.

Centrály Severného i Južného prúdu sídlia vo švajčiarskom Zugu. Predsedom správnej rady Severného prúdu je bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder.

Informovala o tom agentúra DPA.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.