Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom: Dodávky plynu Ukrajine môžu byť obnovené už na budúci týždeň

Moskva, Kyjev a Európska únia vo štvrtok (30. 10.) uzavreli dohodu o obnovení dodávok ruského zemného plynu Ukrajine počas zimy. Dohoda sa týka obdobia do marca 2015, oznámila vo štvrtok večer Európska komisia (EK).

Ukrajina musí podľa dohody v najbližších dňoch splatiť časť dlhu za ruský plyn vo výške 1,45 miliardy USD (1,15 miliardy eur). Moskva zasa Kyjevu zníži cenu plynu. Ukrajina bude potom musieť platiť za dodávky ruského plynu vopred.

Gazprom zastavil dodávky plynu Ukrajine v júni. Dôvodom boli spory o výšku dlhu a cenu komodity.

Podľa Millera Gazprom obnoví dodávky Ukrajine hneď po tom, ako Kyjev splatí časť svojho dlhu za plyn a zaplatí za novembrové dodávky. „Všetko závisí od toho, kedy to Ukrajina zaplatí. Myslíme, že by sa to mohlo stať ešte do konca budúceho týždňa,“ odpovedal Miller v rozhovore pre ruskú televíziu Rossija 24 na otázku týkajúcu sa termínu obnovenia dodávok.

Ukrajina musí pred obnovením dodávok zaplatiť časť dlhu vo výške 1,45 miliardy USD a 760 miliónov USD za dodávky, ktoré má dostať v novembri. Kyjev musí do konca roka zaplatiť dlh 3,1 miliardy USD za minulé dodávky.

Podľa štvrtkovej dohody bude Ukrajina do konca roka platiť za plyn 378 USD za 1000 kubických metrov a 365 USD v 1. kvartáli 2015. Podľa Ruska to je o 100 USD menej v porovnaní s predchádzajúcim kontraktom. Miller dodal, že ruská vláda by mala dohodu formálne schváliť v sobotu (1. 11.).

(1 EUR = 1,2598 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.