Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom: Do dvoch rokov sa cena plynu zdvojnásobí

Do dvoch rokov by sa mohla cena plynu zvýšiť na dvojnásobok. Vyplýva to z vyhlásení ruského plynárenského monopolu Gazprom. Ceny ruského plynu by sa tak mali dostať na úroveň svetových cien plynu v období pred vypuknutím svetovej finančnej a hospodárskej krízy.

„Do roku 2012 sa podľa nášho názoru dosiahnu predkrízové úrovne,“ uviedol v rozhovore pre Financial Times Deutschland (FTD) druhý muž Gazpromu Alexander Medvedev. Ak sa táto prognóza ukáže ako pravdivá, bude to znamenať takmer zdvojnásobenie terajších veľkoobchodných cien.

Medvedevove slová majú v odvetví veľkú váhu. Gazprom pokrýva približne štvrtinu európskej spotreby. Koncern sleduje cenové trendy, ktoré však nemôže priamo diktovať. Pre svetovú hospodársku krízu sa prepadol dopyt zo strany priemyslu a plyn z bridlíc z USA vytvoril prebytočnú ponuku na trhu. Trh zareagoval prepadom ceny komodity.

Ešte v lete 2008 sa na nemeckej obchodnej platforme Gaspool predávala megawatthodina plynu za viac než 30 eur. O rok neskôr to už bolo menej než 10 eur. Od jesene 2009 však plyn opäť zdražuje a cena megawatthodiny sa aktuálne pohybuje okolo 17 až 18 eur.

Medvedev ďalej uviedol, že Gazprom chce zvýšiť svoj podiel na európskom trhu. „Predpokladáme, že na ruský plyn bude v roku 2020 pripadať viac než 30 % európskeho trhu s plynom,“ povedal podpredseda predstavenstva Gazpromu. Z dlhodobého hľadiska by sa mal dopyt po plyne zvyšovať v Rusku aj v zahraničí.

Mnoho expertov súhlasí s Medvedevovou predpoveďou. Zemný plyn sa považuje za najčistejšie fosílne palivo. Navyše, plynové elektrárne sa dajú bez problémov zosúladiť s veternými elektrárňami v tom zmysle, že ich výkon možno regulovať takmer okamžite, v závislosti od poveternostných podmienok. Plynové tepelné elektrárne môžu suplovať aj výpadky ostatných nepredikovateľných OZE.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.