Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom do 9. júna platby vopred od Ukrajiny žiadať nebude

Ruský štátny energetický monopol zverejnil svoje rozhodnutie krátko po tom, ako ministerstvo energetiky v Moskve potvrdilo, že mu Kyjev zaplatil časť dlhu za plyn. Rusko je tak pripravené obnoviť dnes popoludní pod záštitou Európskej únie (EÚ) rokovania s Ukrajinou o sporných otázkach.

Gazprom pritom ešte donedávna hrozil Kyjevu, že od utorka 3. júna dodá Ukrajine len toľko plynu, koľko si vopred zaplatí. To vyvolalo obavy z prerušenia transportu komodity nielen na Ukrajinu, ale aj ďalej do Európy.

Eurokomisár Günther Oettinger, ktorý je mediátorom v spore medzi oboma bývalými sovietskymi republikami, však v piatok (30.5.) oznámil, že Kyjev poslal Moskve viac ako 786 miliónov USD (577,64 milióna eur) a Gazprom to dnes potvrdil.

Generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller dnes vo svojom vyhlásení skonštatoval, že rozhodnutie o zrušení platieb vopred závisí od toho, či Kyjev uhradí celý dlh za predchádzajúce dodávky. Podľa výpočtov Gazpromu mu Ukrajina dlhuje za 1. kvartál 2014 ešte 2,24 miliardy USD a mala by tiež zaplatiť účet za apríl a máj. Tieto platby by mal Kyjev uhradiť do 9. júna. Gazprom vyčíslil celkový dlh Ukrajiny na 5,2 miliardy USD.

Kyjev však chce, aby mu Moskva účtovala plyn so zľavou, ktorú dohodol vlani bývalý prezident Viktor Janukovyč, a to 268,50 USD za 1000 kubických metrov (m3). Ale Moskva po zvrhnutí Janukovyča zľavu zrušila a požaduje od Ukrajiny za plyn 485 USD za 1000 m3.

(1 EUR = 1,3607 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.