Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
23. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom chce začať výstavbu Južného prúdu už tento rok

Gazprom sa s Ukrajinou v minulosti mnohokrát dostal do sporu pre ceny plynu i tranzitné poplatky. Aj teraz sa Ukrajina sa snaží presvedčiť Rusko, aby jej znížilo cenu a objem dodávok plynu, ale zatiaľ sú rokovania bez úspechu. Obe strany sa nedokázali zhodnúť ani na tom, ako bude vyzerať v budúcnosti vlastníctve ukrajinských plynovodov.

Spory bývalých sovietskych republík o dodávky plynu v minulosti opakovane viedli k prerušeniu jeho transportu do Európy. Najhoršia situácia bola v januári 2009, keď sa Európa uprostred zimnej vykurovacej sezóny ocitla dva týždne bez plynu. Niektoré krajiny, vrátane Slovenska, museli vyhlásiť núdzový stav a firmy, ktoré sú veľkými spotrebiteľmi plynu, museli zastaviť výrobu.

Gazprom chce cez plynovod Južný prúd (South Stream) vyvážať zhruba 63 miliárd m3 plynu do krajín južnej Európy. S vývozom chcel podľa pôvodných predpokladov začať v roku 2015, nie je ale jasné, či sa urýchlením výstavby posunie aj plánované zahájenie prevádzky.

„Zámer nám umožní začať s výstavbou plynovodu už v decembri 2012 a nie v roku 2013, ako sme doteraz plánovali,“ povedal Gazprom. Ten má v projekte 50-percentný podiel, ďalších 20 % má patriť talianskej spoločnosti Eni a zvyšných 30 % si rovným dielom rozdelia francúzska EDF a nemecká Wintershall.

Výstavba Južného prúdu by mala stáť viac ako 16 miliárd eur.

Podľa analytikov sú ale odhadované náklady na Južný prúd príliš vysoké. Domnievajú sa preto, že Gazprom by sa mal radšej dohodnúť s Ukrajinou na podmienkach dovozu plynu do susednej krajiny.

Rusko vlani v novembri začalo do Európy dodávať zemný plyn priamou cestou, a to cez plynovod Nord Stream. Ten vedie po dne Baltského mora z Ruska rovno do Nemecka. Prvá fáza plynovodu má kapacitu 27,5 miliardy m3 ročne, čo je asi pätina celkového ročného vývozu plynu z Ruskej federácie do krajín Európskej únie.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.