Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medvedev a Miller
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ruský prezident Dmitrij Medvedev a šéf Gazpromu Alexej Miller. Foto: SITA/AP Photo/RIA Novosti
23. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom chce ukončit tranzit plynu cez Ukrajinu

„Významná časť plynu prepravovaného cez Ukrajinu do Európy nedorazila,“ uviedol šéf Gazpromu Alexej Miller pri stretnutí s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom. „V niektorých dňoch na Ukrajine zadržali až 40 miliónov m3 plynu, čo nepochybne spôsobilo Gazpromu finančnú ujmu aj poškodenie povesti,“ dodal.

Ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz však obvinenia Gazpromu ostro odmietla. Ako informovala, neodčerpala z objemu plynu určeného na tranzit do európskych krajín od začiatku tohto roka ani jeden m3.

Koncom januára a začiatkom februára sa dodávky plynu z Ruska do európskych krajín totiž skomplikovali po tom, ako silné mrazy v Rusku zvýšili dopyt po plyne na domácom trhu. Navyše, nástup mrazov aj v strednej a západnej Európe zvýšil dopyt aj v tejto oblasti, čo Gazprom nedokázal pokrývať. Začiatkom tohto týždňa však spoločnosť oznámila, že dodávky plynu obnovila v plnej miere.

Rusko chce obísť Ukrajinu

Medvedev nariadil Gazpromu, aby maximalizoval kapacitu plánovaného plynovodu South Stream, ktorý bude Ukrajinu obchádzať. „Keď ho Gazprom postaví a uvedie do prevádzky druhú vetvu plynovodu Nord Stream, vzhľadom na tranzitnú kapacitu Gazpromu v prípade Bieloruska a Čierneho mora klesne význam Ukrajiny ako tranzitnej krajiny pre ruský plyn na nulu,“ povedal to dnes hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.

„To, čoho sme boli svedkami na začiatku roka (mrazy v Rusku a strednej a západnej Európe), je dostatočným dôvodom na to, aby sa Gazprom sústredil na výstavbu plynovodu s maximálnou transportnou kapacitou,“ povedal Medvedev na stretnutí s výkonným riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom.

Plynovod South Stream povedie pod Čiernym morom z prístavu Novorosijsk na bulharské pobrežie, odkiaľ bude pokračovať do Talianska. Gazprom plánuje spustenie jeho prevádzky v roku 2015 s prepravnou kapacitou 63 miliárd m3 plynu ročne. Rusko tiež od vlaňajška využíva plynovod Nord Stream, ktorým prúdi ruský plyn po dne Baltského mora a cez Nemecko.

Nord Stream má zatiaľ kapacitu 27,5 miliardy m3 ročne, tá by sa však časom mala zdvojnásobiť na 55 miliárd. Cez Ukrajinu v minulom roku Rusko prepravilo 104 miliárd m3 plynu, napísala agentúra Reuters.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.