Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom chce spustiť dodávky cez Turecký prúd v decembri 2016

Generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller a turecký minister energetiky a prírodných zdrojov Taner Yildiz sa dnes zúčastnili pracovného stretnutia v Ankare. Diskutovali o dodávkach ruského plynu do Turecka, modernizácii potrubia Modrý prúd, ako aj o výstavbe nového plynovodu.

„Dnes sme absolvovali veľmi konštruktívne a dôležité rokovanie. Dosiahli sme dohodu o prevádzke a dodávkach plynu cez Turecký prúd, ktorá sa začne v decembri 2016. Spoločnosť Gazprom vypracuje svoj pracovný plán pre projekt Turecký prúd v súlade s dohodami, ktoré sme dnes dosiahli,“ povedal Alexej Miller. 

Gazprom začal na plynovode pracovať potom, čo koncom minulého roka kvôli nezhodám s EÚ odstúpil od projektu South Stream. Gazprom chce na hranici Turecka a Grécka vytvoriť uzol, cez ktorý bude do Európy dodávať asi 47 miliárd m3 plynu ročne.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podľa stanoviska Kremľu pri telefonickom rozhovore s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom uviedol, že Rusko je ochotné zaistiť financovanie gréckym firmám, ktoré sa budú podieľať na predĺžení projektu za turecká hranice. Atény požadujú, aby sa na ich území projekt premenoval, pravdepodobne sa z neho stane Grécky prúd.

Počas prvých štyroch mesiacov roku 2015 dodalo Rusko do Turecka približne 5,4 miliárd metrov kubických plynu cez potrubie Modrý prúd. To je o 4 % viac ako v roku 2014 za rovnaké obdobie. Obe strany zdôraznili, že spotreba zemného plynu v Turecku sa za posledných 10 rokov viac ako zdvojnásobila a turecký trh má záujem o zvýšenie dovozu energií z Ruska.

Gazprom tiež po mesiacoch rokovaní s platnosťou od začiatku tohto roka znížil ceny pre 7 tureckých súkromných firiem, ktoré spolu dovážajú asi 30 % ruského plynu do Turecka. Z doterajších $374 za 1000 m3 plynu klesne cena na $300 spätne v prvom štvrťroku 2015 a na $260 v druhom štvrťroku. Štátna spoločnosť BOTAŞ, ktorá je najväčším dovozcom plynu do krajiny, zatiaľ zľavu z ceny plynu nedostala, rokovania prebiehajú.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.