Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom chce predĺžiť zľavu na plyn pre Ukrajinu o tri mesiace

„Gazprom dnes poslal ruskej vláde list so žiadosťou o zváženie možnosti predĺžiť zľavu na dodávky plynu pre Ukrajinu na ďalšie tri mesiace. Sme presvedčení, že trojmesačné obdobie je optimálne,“ povedal Miller pre televíznu stanicu Rossija 24. Súčasný kontrakt, na základe ktorého Ukrajina dostáva plyn so zľavou 100 USD na 1000 kubických metrov (m3) plynu, vyprší 31. marca.

Na podmienkach zimného balíka sa dohodli Ukrajina, Rusko a Európska únia koncom októbra minulého roka. Dohoda zabezpečuje dodávky plynu pre Ukrajinu počas zimných mesiacov, pričom Kyjev momentálne platí za 1000 m3 ruského plynu 329 USD (303,37 eura). Ruský server rt.com informoval, že ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz poslala Gazpromu list, v ktorom navrhla, aby podmienky tejto dohody platili až do skončenia budúcej zimnej sezóny. Podľa ukrajinskej firmy ide o návrh Európskej komisie. Všetky tri strany by sa opätovne mali zísť a rokovať o dodávkach plynu v polovici apríla.

Začiatkom marca ruský minister energetiky Alexander Novak povedal, že nevylučuje pokračovanie zliav z ceny a o tejto otázke sa rozhodne do konca marca. Zároveň dodal, že ak by Rusko zľavu schválilo, bude sa týkať iba dodávok na 2. štvrťrok 2015.

(1 EUR = 1,0845 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.