Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
25. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom bude dovážať plyn z Azerbajdžanu aj v tomto roku

Gazprom uzavrel dohodu o pokračovaní dodávok zemného plynu z Azerbajdžanu. Zmluva hovorí o celkovom objeme 2 mld. m3. Na stretnutí v Petrohrade šéfovia štátnych koncernov Alexej Miller a Rovnag Abdullajev zhodnotili vlaňajšiu spoluprácu ako úspešnú. Vývoz komodity do Ruska podľa nich predstavuje najbezpečnejšiu trasu pre dodávky azerbajdžanského plynu.

Moskva tak tomto roku dovezie objem uvedený v dodatku z 3. septembra 2010 ku kontraktu, ktorý oba koncerny podpísali 14. októbra 2009.

V roku 2011 má Rusko záujem o zvýšenie importu nad objem uvedený v kontrakte. Obe strany sa tiež dohodli, že cena plynu bude vychádzať zo vzorca, ktorý ju odvodzuje od ropného koša. V dlhodobom horizonte nie sú stanovené žiadne obmedzenia, ktoré sa týkajú objemu plynu smerujúceho z Azerbajdžanu do Ruska.

Dokázané zásoby zemného plynu v Azerbajdžane dosahujú 1,5 bilióna m3. V krajine sa ročne spotrebuje asi 10 mld. m3 plynu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.