Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexej Miller SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alexej Miller (Gazprom) Foto: SITA/AP Valentina Petrova
22. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom Bruselu: Dajte nám návod ako splniť vaše požiadavky

Nová legislatíva EÚ obmedzí zásobovanie ruským plynom a odradí investorov od modernizácie plynovodov, myslí si Alexej Miller z Gazpromu. Tretí liberalizačný balík pravidiel EÚ pre energetiku vstúpi do platnosti od marca. Má za cieľ posilniť konkurenciu na európskom trhu oddelením produkcie od správy plynovodov. Jeden podnik v jednej krajine by tak nemal mať pod kontrolou celý reťazec dodávok na trh.

Balík dáva členským štátom tri možnosti ako sa postaviť voči podnikom, ktoré vyvážajú zemný plyn do EÚ a zároveň vlastnia plynovod. Najrazantnejšou možnosťou je prinútiť producenta plynu, aby svoje potrubia predal. Touto cestou išla len Litva.

Väčšina krajín zvolila druhú variantu. Podľa nej producent plynu prevedie správu svojich trás na nezávislú organizáciu a plynovody zostanú jeho majetkom. Treťou možnosťou je ponechať si plynovody, ale poskytnúť ich za stanovených podmienok k užívaniu ostatným spoločnostiam.

Tlačová hovorkyňa európskeho komisára pre energetiku pripomenula, že Brusel požaduje väčšiu rivalitu na trhu s plynom, aby zaistil spotrebiteľom a firmám férovejšie ceny. Miller z Gazpromu dodal, že Rusko by malo nasledujúci týždeň na rokovanicah s EÚ uzavrieť dohodu o dodávkach do roku 2050.

Gazprom včera (21.2.) tiež oznámil, že odmietol požiadavku nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas, aby sa  všetky jeho nákupné kontrakty previedli na spotové ceny. Nemecký gigant sa totiž tiež snaží vymaniť zo schémy, v ktorej sa ceny plynu viažu na ceny ropy. V minulom roku sa ruský gigant zaviazal poskytnúť 16 % dodávok za lacnejších spotových pomdienok. „Naša pozícia v tomto smere je veľmi pevná,“ reagoval manažér Gazpromu Sergej Komlev. 

Európa predstavuje pre Rusko kľúčový trh so zemným plynom. Moskvu ale trápi snaha Bruselu zbaviť Európu závislosti na ruských dodávkach. Mnoho krajín únie vrátane pobaltských krajín, či Slovenska a Fínska získava zemný plyn výhradne z Ruska. V dôsledku cenových sporov s tranzitnými krajinami však hrozí v zimných mesiacoch zastavenie dodávok.

ČTK, energia

Foto: SITA/AP Valentina Petrova

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.