Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gazprom: Ak Kyjev do pondelka nezaplatí, prestane dostávať ruský plyn

Okrem toho Miller uviedol, že Gazprom nedostal žiadnu správu z Bulharska o prerušení stavebných prác na plynovode Južný prúd, ktorým chce Rusko prepravovať komoditu po dne Čierneho mora do južnej Európy. Výstavba nového plynovodu tak pokračuje, dodal šéf Gazpromu.

Bulharsko v nedeľu (8.6.) oznámilo, že zastavuje práce na plynovode po tom, ako Európska únia (EÚ) a Spojené štáty vyjadrili pochybnosti o projekte.

Plynovod, ktorý obíde Ukrajinu, vyvolal minulý týždeň napätie medzi EÚ a Ruskom. Brusel totiž požiadal Sofiu, aby pozastavila práce na plynovode, kým nerozhodne, či je projekt v súlade s európskym právom.

Bulharský minister energetiky Dragomir Stojnev ale neskôr povedal, že Bulharsko chce po „po vysvetlení nejasností“ projekt dokončiť.

„Keď posúdime situáciu zo strategického hľadiska a bez emócií, projekt Južný prúd je nezvratný tak pre Európu, ako aj pre Bulharsko,“ uviedol minister vo svojom vyhlásení.

Čo sa týka sporu medzi Ruskom a Ukrajinou o cenu plynu, obe strany zatiaľ nenašli kompromisné riešenie. Moskva síce navrhla Kyjevu, že mu poskytne zľavu a zníži cenu plynu o clo na 385 USD zo 485 USD za 1000 kubických metrov (m3). Kyjev však odmietol ruský návrh a požaduje trhovú cenu plynu. Ukrajinská vláda argumentuje, že zľavu môže Moskva kedykoľvek zrušiť, ale trhovú cenu zakotvenú v kontrakte odvolať nemôže.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.