Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

GasTerra: Miera závislosti EÚ na ruskom plyne sa preháňa

Lankhorst to prehlásil v rámci debaty o európskej energetickej politike a pláne Komisie na vznik energetickej únie. Práve zníženie závislosti na ruskom plyne v dobe zvýšeného politického napätia medzi EÚ a Ruskom je jedným z deklarovaných cieľov projektu, ktorý na konci februára predstavil podpredseda EK Maroš Šefčovič.

GasTerra patrí spolu s ďalšími desiatimi veľkými európskymi firmami do tzv. Magritte Group, ktorej členom je aj energetická spoločnosť ČEZ. Jej generálny riaditeľ Daniel Beneš včera v europarlamente, kde sa konferencia o energetickej politike konala, ČTK a Českému rozhlasu povedal, že snaha o zladenie európskej a národnej politiky je krok správnym smerom.

„Tak, ako je to vyhlásenie Komisie napísané, s tým sa nedá nesúhlasiť. Zatiaľ sú to politické prehlásenia. Uvidíme, ako to bude naplnené,“ uviedol Beneš. Pripomenul, že v stávke je budúca konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a tiež ceny energií pre firmy a občanov EÚ.

Ďalšími členmi Magritte Group sú Enel, Eni, E.On, Fortum, Centrica, Gas Natural Fenosa, GDF Suez, Iberdola, a RWE.

Keď s návrhom energetickej únie začal vlani vystupovať terajší šéf Európskej rady a vtedajší poľský premiér Donald Tusk, zmieňoval aj možnosť spoločného nákupu plynu, čím sa mala posilniť rokovacia pozícia EÚ a ich firiem. V návrhu EK napokon zostala len „dobrovoľná agregácia dodávky“. Lankhorst takéto zmiernenie podporil. Spoločné nákupy by podľa neho veci skomplikovali, boli by problematické z hľadiska základných pravidiel trhu a hospodárskej súťaže a vyslali by vraj „negatívnu správu externým dodávateľom“.

EÚ je najväčší dovozca energie na svete. Importom pokrýva 53 % svojej spotreby pri ročných nákladoch asi 400 miliárd eur.

Záťažové testy podľa šéfa GasTerry ukázali, že na ruskom plyne je v súčasnosti v EÚ bez možnosti alternatívy závislá len pätina spotrebiteľov. Kľúčom k zníženiu tohto stavu je podľa neho dobudovanie a zlepšenie infraštruktúry umožňujúcej odber aj z iných zdrojov.

„Rozsiahle ruské zdroje plynu by mali zostať súčasťou európskeho dodávateľského portfólia. Samozrejme, za podmienky, že Rusko bude pripravené dodržiavať európsku energetickú legislatívu,“ povedal Lankhorst.

Napriek týmto pripomienkam firmy združené v Magritte Group, podporujú európske inštitúcie v ich snahe o presadenie skutočne európskej energetickej politiky. V utorkovom prehlásení pripomenuli aj potrebu efektívnej ochrany životného prostredia a globálnej dohody na decembrovom klimatickom summite v Paríži a tiež čo najrýchlejšie spustenie reformovanej podoby trhu s emisnými povolenkami.

Zástupcovia firiem zdôraznili, že veľkú časť ceny energií v súčasnosti tvoria najrôznejšie dane a poplatky, ktoré niekde predstavujú až jej polovicu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.